IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Здравното министерство се отказва от "тавана" на доплащането за лекарства

Ведомството признава, че мярката ще доведе до масово изтегляне на медикаменти от пазара

17:21 | 02.12.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

„Таванът“ на доплащанията за лекарства, който министърът на здравеопазването в оставка Петър Москов се опита да прокара, така и няма да влезе в сила. Здравното министерство предлага да се отмени заложеното в наредбата за регулирането на цените на лекарствата правило, съгласно което пациентите не могат да доплащат за лекарства от позитивния списък повече от 60% от цената на опаковка на най-евтиния продукт в дадена група медикаменти.

Предложението е публикувано за обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването и на портала за обществени консултации Strategy.bg. Крайният срок за подаване на становища е 1 януари 2017 г.

Москов предложи „тавана“ на доплащането в края на 2015 г. с идеята правилото да влезе в сила тази година. На два пъти вече обаче здравното министерство отлагаше задействането му с основен мотив адаптиране на софтуера на аптеките и изчерпване на наличностите от лекарства със старите цени.

Последно разпоредбата трябваше да започне да се прилага от началото на 2017 г.

Срещу разпоредбите се обявиха фармацевтичните компании, които предупредиха, че мярката ще доведе до масово изтегляне на лекарства от пазара. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) също предупреди, че „таванът“ на доплащанията ще доведе до ограничаване на конкуренцията.

Сега от Министерството на здравеопазването признават, че голяма част от лекарствата на пазара няма да могат да покрият това изискване и ще бъдат изтеглени, а това ще компрометира лечението на хиляди пациенти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:22 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още