До 2020 г. приходите на аутсорсинг компаниите в България ще нараснат до 6% от БВП при 3,4% за 2015 г., прогнозират от Българската аутсорсинг асоциация.
Данните бяха представени в Пловдив на форума “Аутсорсинг дестинация България 2016“, информира организацията.
За 2015 г. секторът е генерирал 2,73 млрд. лева приходи, което е ръст от 23% спрямо 2014 г. Асоциацията очаква до 2020 г. приходите в сектора да се увеличат до 5,26 млрд. лева.
2 400 лева е средната месечна работна заплата в бранша през 2015 г., което е близо три пъти повече от средната за страната.
Същевременно платените осигуровки в сектора са 161 млн. лева, което е ръст от 30% в сравнение с 2014 г. и формира 4,4% от общата сума на платените социални осигуровки в страната за миналата година.
Компаниите от сектора са платили 1,72% от всички данъци през 2015 година.
Перспективите в бизнеса са разликите между аутсорсинга на бизнес процеси и на ИТ постепенно да се размият предвид комплексността на процесите.
„Световната тенденция за трансформирането на индустрията чрез засилване на фокуса върху добавената стойност дава отражение и у нас. Компаниите от сектора предлагат все по-комплексни услуги и се превръщат в стратегически партньори за своите клиенти“, каза Стефан Бумов, председател на Българската аутсорсинг асоциация, по време на събитието в Пловдив.
Аутсорсинг моделът се променя изключително бързо – от тактически се превръща в стратегически инструмент. За компаниите става все по-важно да повишават гъвкавостта на действие и достъпа до нови умения, които са ноу-хау на аутсорсинг индустрията. Тенденцията е най-добрите доставчици на услуги да бъдат тези, които използват най-иновативните технологии, за да отговорят максимално бързо и качествено на нуждите на своите клиенти.
Според проучване на Българската аутсорсинг асоциация през 2015 г. над 32 500 български студенти са завършили специалности, които им позволяват да намерят реализацията си в аутсорсинг индустрията. Голяма част от тях са таланти в областта на математиката и информатиката.
Същевременно около 40% от българите на възраст между 19 и 34 години говорят поне два чужди езика, а повече от 20% владеят три чужди езика.
Това обяснява защо през 2015 г. броят на заетите лица в аутсорсинг сектора в България възлиза на 42 хил. души, които се очаква да достигнат до 64 хил. души през 2020 г.
преди 7 години Ако вярваме на сметките на всеки сектор, то те ще представляват 200% от БВП към 2025, но за съжаление знаем, че няма как да се случи и реалността е доста по-различна. Двоен ръст като дял от БВП според мен е преувеличен, но нека поживеем и ще видим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар