Когато официалните празници, с изключение на Великденските, съвпадат със събота и неделя, за почивни дни да се ползват първите работни дни след тях. Това е предложението за промени в Кодекса на труда за почивните дни около официални празници на Министерството на труда и социалната политика, публикувано на сайта на ведомството.
Предложения и становища по промяната се приемат до края на ноември.
В мотивите се посочва, че практиката показва, че ефектите от сливането на празници са противоречиви и по-скоро негативни. Нарушава се комуникацията в реално време между бизнеса, институциите, партньори в чужбина, тъй като почивните дни по календар се разминават в различните държави, нарушава се работата на финансовите институции и се забавят плащания.
В сферите, в които трябва да се осигури непрекъснатост на трудовия процес - транспорт, здравеопазване, търговия на дребно с хранителни и нехранителни стоки и др., разходите за работна заплата се увеличават поради увеличеното заплащане на труда на официален празник, се посочва още в мотивите към поправките.
Отработването в събота се отразява негативно и в производството с оглед на увеличените разходи за труд, които рефлектират върху себестойността на продукцията, казва се още в мотивите.
Намалява се и продължителността на седмичната почивка. А почивката в един вместо два дни, когато се отработва съботата, води до по-слаба ефективност и производителност на работната сила, допълнително натоварване, преумора в отделни моменти и стрес на работното място.
Предложената промяна в Кодекса на труда има за цел освен преодоляването на посочените недостатъци от разместването на почивните дни, да гарантира равен брой на работните дни през всяка календарна година и избягване на работата в събота.
До предложението за промяна при сливането на почивни дни около празници се стигна след настояването на бизнеса да се премахнат дългите почивки и отработването в събота. Министърът на труда в оставка Зорница Русинова прие идеята, като каза, че ще търси варианти да се съобрази с исканията на бизнеса.