IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България е на челно място в ЦИЕ по ангажирани служители с бизнеса на фирмата

В мултинационалните компании персоналът е по-удовлетворен от възможностите за развитие

14:11 | 18.11.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Ангажираността на служителите с бизнеса на фирмата в България остава стабилна и сравнително висока, като в сравнение с миналата година се повишава с 4% до 65%. Този резултат поставя страната ни на едни от челните места по ангажирани служители в региона на Централна и Източна Европа, показва десетото издание на проучването на Aon Hewitt.

Доказано е като безспорен факт, че ангажираните служители са по-щастливи, по-продуктивни и по-ефективни.

Aon провежда проучването на  мнението и ангажираността на служителите всяка година в цял свят и резултатите показват, че по-ангажираните служители имат средно с 25% по-малко отсъствия от работа, по-висока  производителност, по-малко болнични, по-малко инциденти, свързани с безопасността на работното  място.

Освен това, по-високата ангажираност допринася за повече удовлетворени клиенти, по-качествено изпълнение на работа и има пряко отражение върху финансовите показатели на компанията.

От всички изследвани служители средно 65% са ангажирани с бизнеса на компанията, в която работят, разкрива най-новото проучване на Aon България.

Това означава, че те я препоръчват на свои колеги, приятели и познати като добро място за работа. От друга страна ангажираните служители рядко мислят за напускане и не търсят други възможности на пазара на труда. Те влагат много повече, отколкото се очаква от тях на работа всеки ден.

През 2016 година в проучването се включиха 58 компании от повече от осем индустрии, разкриват от Aon.

Близо 15 800 служители споделиха мнението си за своя работодател и 343 топ мениджъри оцениха компаниите, които управляват. Тази година традиционно участват както мултинационални компании, така и компании с  представителство само в България, уточняват от Aon.

Налага се интересният извод, че разпределението е 60% на 40% в полза на мултинационалните компании.

Служителите, които са част от големи международни фирми са със средно ниво на ангажираност от 66%. То е с 6% по-високо от ангажираността на служителите, част от изцяло български предприятия.

Служителите на мултинационалните компании са разкрили, че са по-удовлетворени (от тези в изцяло българските) от репутацията на компанията, в която работят, от възможностите за развитие, които им се предоставят и от работата с преките си ръководители.

В същото време служителите в изцяло българските  компании намират по-добър баланс между работа и личен живот.

Най-ангажирани са служителите от фармацевтичния сектор, следвани от сектор ИТ и участвалите компании от сектор „Транспорт и логистика“.

Секторът, свързан с аутсорсинг услугите, заема една от последните позиции по отношение на ангажираност  на служителите. Едва 36% от всички изследвани 2415  служители споделят, че в компанията, в която работят, има ефективен процес, който им помага да идентифицират правилно областите им за развитие. Заедно с това едва 47% са абсолютно съгласни с твърдението: „Компанията, в която работя ме мотивира да давам най-доброто от себе си всеки ден“.

През 2016 година най-ниското ниво на ангажираност се наблюдава сред най-младите служители – тези на  възраст до 25 години. На фона на останалите групи, тяхното ниво на ангажираност е 56%.

Според мнението на почти 2500 служители от тази група те са най-малко удовлетворени от възможностите за кариерно развитие, които компаниите им предоставят, както и от системата за  управление на представянето. Комбинацията от ниската удовлетвореност от тези два фактора се отразява и върху признанието, което получават – фактор, който също е с ниски нива на оценка от тази  група служители.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:59 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още