2016 г. е една от трудните години за пчеларите заради неблагоприятните климатични условия. Добивите достигат една трета от количеството, което обикновено се добива годишно при благоприятни условия. Това коментира председателят на Сдружението на пчеларите от Клуб 1 Симеон Тодоров в предаването "В развитие" с Вероника Денизова по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му голям проблем на пазара на пчелен мед в България е неконтролируемият внос на мед от Украйна, Китай и други външни пазари, смесването му с български и последващото му изнасяне в чужбина.
Българският мед се продава основно в чужбина, тъй като консумацията в страната достига под 700 гр. годишно на човек, докато в чужбина - 4-7 кг.
Най-големите потребители на български пчелен мед в чужбина са германски фирми, които контролират пазара в цяла Европа.
Вижте още във видеото:
преди 7 години Китай изнася медът си на 1 долар,нашият е 2 долара.Като се смесят китайският 1 варел с една наша тенекия от 25 кг излиза цена от 1,1 долара и германецът купува нашият хубав,евтин" български" мед на добра за него цена.Преди го кръщаваха с фруктоза ,сега с мед от Китай,това е търговията,важнае печалбата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Това го правят немците,те са най-големият търговец в Европа.Когато изпразнятскладовете пускат на пазара Китай и Аржентина,като ги препълнят с медот всякъде отново ги махат от пазара под предлог ,че стоката им не е хубавза да могат да пласират скъпо стоката в складовете.Този номер от години върви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Мед няма, а цената му е падна на 4 лв/кг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар