Задаващата се политическа криза, която обаче не заплашва да се превърне в конституционна, крие някои рискове за икономиката на страната, като например връщането на проектозакона за бюджета за следващата година – действие, което беше обявено пред Investor.bg от ръководителя на ресорната бюджетна комисия в НС Менда Стоянова.
Като цяло обаче водещите икономисти, до които се допита Investor.bg, не чертаят апокалиптични картини за икономиката поне в краткосрочен период.
„В такава политическа среда обикновено администрацията не прави никакви резки движения, не подхваща нови неща, отлага вземането на по-сериозни решения и това го видяхме при последните две ситуации, когато имахме служебно правителство“, коментира пред Investor.bg Лъчезар Богданов, икономист от IndustryWatch.
По думите му какъвто и вариант да се избере в създалата се политическа обстановка, ако някой се опита да прави нов кабинет в сегашното НС и се тръгне към нови избори, няма много политическа логика парламентът в този му състав да се занимава, да разглежда, да дебатира и да гласува бюджета на това правителство.
Паника не очаква и финансистът и бивш заместник-министър на финансите Любомир Дацов. „Действително има много неизвестни в уравнението, но от собствения си опит мога смело да кажа, че за последните 20 години, когато е имало служебни кабинети, нещата са вървели по-добре“, каза той пред Investor.bg. И побърза да се аргументира: служебните правителства са силно ограничени във функциите си и не разполагат с толкова свобода.
„Назначенията обикновено са на високо експертно ниво. Такъв кабинет няма нуждата да се прави на благодетел и да флиртува с избирателите. Служебното правителство налага дисциплина и обикновено назначаването му е здравословно, ако всичко се прави по цивилизован начин“, коментира Дацов.
По думите му отличен пример в това отношение са Испания и Белгия. „Испания успя да се върне към икономически растеж точно защото нямаше редовно правителство, което да продължава да трупа дълг“, припомни финансистът.
Камен Колев, заместник-председател на Българска стопанска камара, също не очаква сътресения в икономиката. „Ситуацията не е толкова драматична. Негативното в случая е, че политики като увеличението на минималната работна заплата на 460 лв. и повишението на учителските заплати ще бъдат забавени с няколко месеца. При пенсиите не очаквам да има проблем, тъй тяхното увеличение е заложено за средата на 2017 г.“, коментира той.
преди 8 години Да, администрацията подхваща сериозни неща, само когато има на кой да се плаща! Я вижте на какво прилича София точно защото сериозните неща се решават единствено за сметка! Фискалната дисциплина ще се възстанови когато НЯКОЙ върне 4 млрд., откраднати от КТБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар