България и Китай ще си сътрудничат в областта на пристанищата и пристанищните индустриални паркове по силата на меморандум за сътрудничество, подписан днес от вицепремиера по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, предава пресцентърът на правителството.
Подписването на меморандума се е състояло в Рига по време на среща на правителствените ръководители от формата 16+1 между страните от Централна и Източна Европа и Китай.
Меморандумът дава база за строителство, модернизация и експлоатация на пристанища и пристанищни индустриални паркове, като насърчава страните да развиват сътрудничество посредством инвестиции, сливания и придобивания, публично-частно партньорство, проектно договаряне и доставка на оборудване, се казва в съобщението на правителствената пресслужба.
Отговорни институции за изпълнението са Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията на България и Националната комисия за развитие и реформи на Китай.
Междувременно българският премиер Бойко Борисов се е срещнал с китайския си колега Ли Къцян по време на петата среща на държавните и правителствени ръководители на Китай и страните от Централна и Източна Европа, провеждаща се в Рига.
Къцян е определил България като "сериозен фактор на Балканите" и е предложил следващата среща на формата, известен като "16+1" да се проведе в София", съобщава Министерският съвет. Премиерът на Китай е благодарил на Борисов за участието в срещата, въпреки че в България е изборен уикенд. Борисов е заявил, че след последната среща на формата през 2015 г. в България сътрудничеството с Китай вече дава резултати.
"Разчитаме китайските власти да съдействат за ускоряване на процедурите за внос в Китай на български земеделски и хранителни продукти за по-бърз и добър стокообмен между двете страни", посочил е от своя страна Борисов.
Според Ли Къцян в Китай се наблюдава ръст на българските продукти на китайския пазар и заяви, че голям потенциал за износ вижда в етеричните масла-по-специално розовото масло, земеделските и хранителни продукти- мляко и млечни продукти, месо, тютюн и други.
"Китай е наш първостепенен партньор. Индустрията също е важен сектор, по който можем да намерим сечение. Китайските инвеститори в България се увеличават и нашето желание е да привлечем повече компании в българската икономика, защото тук имаме традиционни предимства в сектори като машиностроенето, електроника и електротехника, информационни и комуникационни технологии, химическа, фармацевтична и хранително-вкусова промишленост. Разчитаме властите в Китай да насърчават китайски фирми да инвестират в България ", е подчертал от своя страна Борисов.
преди 8 години Тоя по височкия на снимката е БХ...за мене значи "бай .***" , за тебе не знам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Какво е това БХ ? Пишете по-ясно ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години На БХ вече са му премерили шута отзадЕ. Къде се бута между мъжете по света? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "България и Китай ще си сътрудничат в областта на пристанищата."на българските пристанища , за по точно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар