Държавен фонд „Земеделие“ нареди днес 11 млн. лева по три схеми за извънредна помощ за приспособяване на млекопроизводителите и земеделските стопани в други сектори на животновъдството. Извънредното подпомагане е осигурено от Европейския фонд за гарантиране в земеделието (ЕФГЗ), съобщават от разплащателната агенция.
В периода на прием са подадени 17 723 заявления. По Схемата за подпомагане на дребномащабни стопанства са наредени 2,1 млн. лв. - за крави и биволици и 292 хил. лв. - за овце-майки и кози-майки. Допустими за подпомагане са 64 105 крави и/или биволици и 111 679 - овце-майки и/или кози-майки.
Средствата по Схемата за подпомагане на екологични и щадящи климата методи за производство възлизат на 4,2 млн. лв. за крави и биволици и 1 млн. - за овце-майки и кози-майки. Допустими за подпомагане са общо 181 315 крави и/или биволици и 570 684 овце-майки и/или кози-майки.
По Схемата за прилагане на екстензивни методи за производство са изплатени 2,8 млн. лв. за крави и/или биволици, а допустимият брой животни е 65 157. Общ размер на подпомагане от 704 хил. лв. за овце-майки и/или кози-майки се разпределя по тази схема между допустими 274 003 животни.
Държавен фонд „Земеделие“ изплати на повече от 17 хиляди животновъди държавна помощ de minimis в размер на близо 13 млн. лева. Минималната помощ de minimis се предоставя на регистрирани стопани, отглеждащи крави и/или юници, и/или биволици, и/или малакини, овце-майки и/или кози майки. Размерът на индивидуалната помощ е 25 лева за крава/юница/биволица/малакиня и 6 лева - за овца-майка/коза-майка.
На de minimis подлежат земеделски стопани, които са заявили животни по поне една от схемите за обвързано с производството подпомагане или по схемата за преходна национална помощ за овце-майки или кози-майки за Кампания 2016.
Изискване към фермерите за получаване на помощта е да отглеждат в стопанствата си минимум 5 крави, юници, малакини или биволици, като максималният брой на подпомагане е до 200 животни. Изискването за овцевъди и козевъди е да отглеждат най-малко 10 животни, като на подпомагане подлежат не повече от 500 овце-майки или кози-майки за едно стопанство. За всички кандидати за държавна помощ важи изискването да имат заявени не повече от 10 декара постоянно затревени площи за едно животно или да не са заявили такива площи за подпомагане.
Общият размер на помощите de minimis за един земеделски стопанин, както и за едно и също предприятие, не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро за период от три бюджетни години (2014-2016 г.).