От 1 ноември до 16 декември общините могат да кандидатстват пред екоминистерството с проекти за изграждане на инфраструктура към находищата на минерална вода на тяхна територия. Това съобщи на пресконференция министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
Тя представи пилотната инвестиционна програма на екоминистерството за минерални води, която ще се реализира от Националния доверителен екофонд.
50% от стойността на общинските проекти ще бъде покрита от Фонда с ресурс от 3,5 млн. лв. За останалите 50% от необходимите средства кметовете ще трябва да намерят общински ресурс или да кандидатстват за кредити. В този случай Националният доверителен екофонд ще им покрие лихвите по заемите.
Няма горна граница за стойността на проектите, с които общините ще кандидатстват, стана ясно на пресконференцията.
При оценката най-важният фактор ще бъде техническата готовност на проектите, наличието на финансова обосновка и бизнес план, които да доказват, че проектът ще вкара приходи в общинския бюджет.
Ивелина Василева припомни, че след 2011 г. на местните власти бе дадена възможност да ползват извори държавна собственост. След заявки от кметовете общините получиха за стопанисване 63 минерални извора. Отделно те трябва да се грижат и за 37 находища на минерална вода – общинска собственост.
Анализ на състоянието на инфраструктурата показал, че инвестиционните разходи за поддържане на мрежата не са големи, но самата мрежа не е в добро състояние – например във Велинград още работи дървен водопровод от 30-те години на 20-ти век, а повечето мрежи с минерална вода са на 50 и повече години, каза министърът.
От предоставените на общините 63 извора повечето се използват, но не в пълна степен, каза зам.-министър Атанаска Николова.
Като пример за успешно използване на минералната вода Ивелина Василева посочи община Бургас, където находището захранва плувен басейн.
Инвестиционната програма за минералните извори ще бъде реализирана през 2017 г. Според екоминистъра тя трябва да продължи и след това.