Над 500 малки и средни български фирми са кредитирани по плана „Юнкер“ до момента. Това разкри в ефира на БНР заместник-изпълнителният директор на Европейския фонд за стратегически инвестиции в Люксембург Илияна Цанова.
По думите ѝ през първата година от началото на инвестиционния план “Юнкер” България не е кандидатствала с нито един голям инфраструктурен проект за пряко финансиране.
Според Цанова изключително важна е инициативата на частния сектор, защото планът “Юнкер” не функционира на квотен принцип.
До момента ресурсът за малки и средни предприятия, който Европейската инвестиционна банка очаква да се генерира, е близо 0,5% от брутния вътрешен продукт на България, коментира още заместник-изпълнителният директор на Фонда за стратегически инвестиции.
В началото на октомври стана ясно, че почти всички използвани досега пари от плана “Юнкрер”, възлизащ на 315 млрд. долара, са отишли при 15-те най-богати страни. Останалите са получили значително по-малка част от средствата. Това разкри доклад на Европейската инвестиционна банка.
От него става ясно още, че Италия и Испания са се възползвали в най-голяма степен от финансиране на инфраструктурни и иновационни проекти, както и Великобритания.
През първата година на тригодишната схема програмата е генерирала 104,75 млрд. евро инвестиции, или една трета от планираното.
преди 8 години А трябваше да са няколко хиляди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар