Няма да бъдат спирани асансьорите, в които до 1 януари 2017 г. не са поставени "разговорни" устройства. Това каза в Русе заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева, предаде БТА.
Тя посочи, че само около 30% от асансьорите в България имат аварийно алармено устройство за двустранна разговорна връзка между кабината и служителя, който извършва обслужването.
В края на декември изтича двугодишният срок, даден на собствениците на сгради, да се постави в асансьора "разговорно" устройство.
"Искането за устройството е всъщност искане на фирмите, които поддържат асансьорите, защото в повечето от клетките няма сигнал. Когато има "разговорно" устройство, е по-лесно да натиснеш бутон и да получиш връзка с поддържащата фирма. Защо, типично по български, в последния момент решихме, че имаме проблем, на този въпрос не мога да отговоря", обясни Везиева.
Според нея асоциациите е трябвало да коментират този проблем по-рано, а не сега.
По думите на заместник-министъра се спекулира и с цената на "разговорното" устройство, но тя не е толкова драстична.
"Комисията за защита на потребителите (КЗП) откри оферта, която е за 333 евро без ДДС, но това е единичен случай. На сайта на КЗП ще бъде изложен списък с цените на устройствата и откъде могат да бъдат закупени", каза Везиева.
Професионалният домоуправител Цветелин Цонев обясни, че в Русе цената на устройството започва от 150 лева и може да стигне до 300 лева, а месечната такса за СИМ-картата е около 5 лева за асансьор.
"Надзорните фирми, включително и Агенцията за метрологичен и технически надзор, ще проверяват за наличието на тези устройства, когато извършват годишните прегледи. Ако даден асансьор е минал преглед през септември тази година, това устройство ще се изисква през септември догодина. Има достатъчно време да се отстранят всички нередности", обясни Везиева.
Тя коментира и електронния регистър за асансьорите, като по думите й въвеждането на данни в него се бави. Вероятно ще се мисли за мярка, която да има задължителен характер.