IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

220 хил. нарушения в предприятия е установила ГИТ през 2015 г.

Само в 4,4 на сто от случаите е приложена наказателна отговорност

12:11 | 13.10.16 г.
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

През миналата година Главна инспекция по труда (ГИТ) е извършила над 50 хил. проверки в повече от 39 хил. предприятия, като са установени над 220 хил. нарушения. Това съобщи директорът на изпълнителната агенция Румяна Михайлова по време на третата годишна конференция "Околна среда, здравословни и безопасни условия на труд", организирана от Индустриален клъстер "Средногорие".

Задължителните за изпълнение предписания са най-често прилаганата мярка, посочи Михайлова и допълни, че само в 4,4 на сто от случаите ГИТ прилага мярката "търсене на административно-наказателна отговорност". Става дума за работа без трудов договор, нарушения, застрашаващи пряко живота и здравето на работещите, неизпълнение на предписанията и при възпрепятстване на контролните органи да си свършат работата, обясни Михайлова, цитирана от БТА. 

По европроект Инспекцията по труда подготвя база данни за обекти на контрол според рисковия им потенциал, като се предвижда разширяване на кръга от източници на информация. Досега са ползвани вътрешни за системата източници, а предстои да се допълнят с всички контролни институции, определени като такива в закона за инспектиране. Ще се определят критерии и ще се изгради модел за оценка на рисковия потенциал, по който впоследствие ще заработи информационна система, която ще генерира динамичен регистър на предприятията според нивото на професионален риск. Целта е да се прецизира периодичността на извършване на проверки в предприятията, обясни Михайлова.

Разработва се и методика на инспектиране чрез въпросник за самоконтрол. Въпросниците ще са в три направления "здраве и безопасност", " трудови правоотношения" и "трудова миграция". Те ще се предоставят по електронен път на работодателите, а обработката на отговорите ще става също през информационна система. Попълвайки тези въпросници, работодателите ще имат достъп до информация, свързана със законодателството, изискванията му и добрите практики.

Така от трудовата инспекция разчитат на това, че виждайки пропуските си, работодателите ще могат преди проверката на ГИТ да отстранят нарушенията и да не търпят санкции.

Михайлова посочи, че не всеки работодател ще се проверява. Това ще зависи от отговорите и искреността им, като ще има механизъм, по който те ще бъдат проверявани. Двете дейности ще се тестват пилотно в около 200 предприятия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:08 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още