Преориентирането към индустрии с по-висока добавена стойност е „посоката на отскока“ за развитие на икономиката на България, коментира вицепремиерът Томислав Дончев на откриването на конференцията The Next Big Thing в София, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.
Дончев определи и другите условия, които ще гарантират успех за българското стопанство: система за създаване и комерсиализиране на знания, реиндустриализация, реализирана без финансиране на държавата.
„Дял на индустрията от 29-30% не е достатъчен не само като дял, но и като профил. Относително ниската цена на земята, труда, данъците – тези предимства няма да накарат някого да дойде и да остане. Пътят е само един – преориентиране към индустрии с по-висока добавена стойност“, каза вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика.
По думите му държавата не трябва да стои встрани от този процес. „Тя би могла да създаде среда, която насърчава и възнаграждава усилията да бъдеш преприемач. Тя трябва да съдейства чрез образованието и да премахне удобните алтернативи – социалната система не стимулира индивидите да се грижат сами за себе си и така помощта се превръща в отрова, посочи вицепремиерът.
"Тябва да се върне смисъла и ценността да си предприемач, но тoва няма да се случи без усилията на бизнеса и медиите“, допълни той.
Според Дончев е необходима и промяна на предприемаческата философия, защото много от съвременните предприемачи у нас разчитат изцяло на държавата, за да развиват бизнеса си.
„Има опасност да отгледаме поколение предприемачи, което свързва успешния бизнес само с държавата. Това в никакъв случай не може да е в основата на една успешна икономика“, категоричен е той.
Bloomberg Conference THE NEXT BIG THING се проведе с подкрепата на Българска банка за развитие – генерален партньор, Българо-американска кредитна банка, OPEL,PwC и Carducci. Институционален партньор – Индустриален Холдинг България.
преди 8 години Само да допълня. Наистина пирамидата се строи от долу нагоре, като това трябва да става и с обучението на кадри в училищата и университетите. Първо и най-много трябва да има кадри за индустрията и селското стопанство. На времето бай Тошо го беше измислил с техникумите и специализираните училища. Също така вървейки нагоре по пирамидата трябва да има достатъчно добре обучени инженери и приложни научни работници (за да сме във високата добавена стойност трябва ъкъл). После ще трябват добри търговци да продават и накрая финансисти и юристи. Икономиситите евнетуално само за търговията. Управлението на индустрията от инженерните факултети. Всичко останало като услуги, банки и търговия стъпва на индустрията и селското стопанство. Най-накрая стъпва държавната адмнистрация и политиците. Към днешна дата пирамидата е леко обърната и скоро ке падне ако продължаваме в същия дух. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Едно е да знаеш, друго е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш.Популярен цитат.Ако някой вече е окуцял (изпростял) може много и безопасно да му разправяш как трябва да започне да тича (да прави hi-tech) защото само така ще се замогне.Между впрочем Импа е много прав. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Хахахаха, какви думи от устата на необразован крадлив гербераст! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Къде са пазарите, къде са инвестициите, къде е човешкият капитал? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години гоуем си ***!ДЪРЖАВАТА НЕ САМО ЩЕ УБИЕ, НО И ЩЕ ИЗТЕЗАВА ПРЕДПРИЕМАЧИ, КОИТО ДРЪЗНАТ ДА И БЪДАТ КОНКУРЕНЦИА!Изгорихте душите на 2-3 поколение - сега защо така, това не било, онава не ставало. Приказвай си, не ми пречиш. жалко ше е, ако некой ти поверва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар