Голяма част от 160-те млн. евро, които България очаква от ЕС за охрана на границите, ще отидат за закупуването на видеосистеми и автомобили. Това стана ясно на пресконференция на вътрешния министър Румяна Бъчварова в МС.
„Средствата, които ни дава Евросъюзът, са проява на европейската солидарност. От обещаните 160 млн. евро 124 млн. са предвидени за мерки за подобряване на охраната на границата, други 20 млн. ще отидат за мерки, свързани с бежанци и нелегални мигранти, които вече са в България. Предвидени са и средства при евентуален засилен бежански натиск“, коментира министърът.
Тя поясни, че парите не могат да се дават за огради и пътища и трябва да се изразходват за не повече от 12 месеца. По тази причина вместо покупка на кораб например ще заявим друго необходимо оборудване, вероятно видеосистеми. До момента България е представила 5 заявления, като някои от предложените мерки не са били одобрени в пълен обем.
Министърът обяви и кои са по-големите разходи, които ще се финансират – покупка на 420 автомобила с висока проходимост за нуждите на жандармерията и "Гранична полиция", интергирана сензорна система по границата с Турция и на комуникационна система в планинските райони, където в момента няма обхват. 14 млн. евро отиват за издръжка на домовете за бежанците и за дирекция "Миграция".
5 млн. евро са предвидени за преместване от София на един от центровете на ДАБ. Бъчварова обяви, че ще се търси място, което да не бъде "почти в центъра на столицата", както е сега.
Други 2 млн. евро ще бъдат дадени за доброволно връщане на 1000 бежанци в страните им на произход в сътрудничество с Международната организация по миграция. По тази програми са върнати близо 300 души от началото на годината, обясни зам.-министър Филип Гунев.
Румяна Бъчварова опроверга твърденията, че България отваря вратите си за бежанския поток. Тя обясни, че шестима бежанци са приети от центровете от Гърция по програмата за релокация и очакваме девет от Турция по програмата за презаселване.
Според европейския квотен принцип на преразпределение България трябва да приеме 1800 мигранти, от които 90 са по програмите за презаселване, а останалите – по програмите за релокация. Мигрантите били предварително проверени и одобрени от ДАНС и Агенцията за бежанците.
"За интегрирането им получаваме определени средства от ЕС. Нашите условия са те да са семейства, сирийци, в краен случай иракчани. Всички други, които са били предлагани, по една или друга причина считаме като дългосрочен риск за националната сигурност и са били отказани", стана ясно на брифинга.
Тя разясни, че в диалог с общините ще се решава къде да бъдат настанени бежанците.
Бъчварова съобщи още, че бежанските центрове у нас са на прага на своите възможности. Притокът в тях се регулира, като се преценява кои от хората могат да бъдат преместени на външни адреси.
15 млн. евро от европейската помощ ще бъдат разпределени за три кризисни центъра от затворен тип с фургони. Според необходимостите центровете могат да бъдат отваряни и затваряни. По думите й търсят се най-подходящите места далеч от населените места по българо-турската граница, които да могат да бъдат охранявани.
Част от настоящите отворени центрове ще станат от затворен тип с цел по-силен контрол. "Взаимна е отговорността ни да не подклаждаме ксенофобия и недоволство", подчерта Бъчварова.
Според нея не трябва да имаме опасения по отношения на тези хора, тъй като се провеждат стриктни медицински прегледи. Тя каза още, че хората, които минават българо-турската граница, не идват, за да останат в България, а да отидат някъде другаде и нямат интерес да предизвикват конфликти.
Румяна Бъчварова съобщи още, че към България е тръгнала помощ от Германия, която включва 5 тежкотоварни автомобила с термовизионни камери, 10 леки автомобила с полицейско оборудване и три автобуса.
Има около 700 души на границата в момента, а с приемането на новия закон за МВР се дава възможност бивши служители – полицаи или военни, да бъдат назначавани по трудов договор и да подпомагат охраната, стана ясно на пресконференцията.