В България вече са официално сертифицирани 70 бази за СПА, уелнес и медикъл туризъм, каза днес във Варна зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева, която участва в третия годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, предава БТА.
По думите й общо в страната са регистрирани 260 центъра, които предлагат подобни услуги.
След промените в изискванията към този тип бази засега само 106 са подали документи за сертифициране, от които 70 са одобрени, посочи Георгиева. Според нея една от пречките пред бизнеса е, че персоналът в базите няма необходимата квалификация.
Природните условия и наличието на много калонаходища и минерални извори са изключителен шанс за България, допълни Стефан Шарлопов, председател на асоциацията. Той посочи, че през последните 10 години е постигнато много за развитието на тези услуги и страната ни може да се превърне в сериозен фактор в европейски мащаб, стига държавата да работи заедно с общините и бизнеса.
Като сериозен проблем вицепрезидентът на Европейската СПА асоциация Сийка Кацарова посочи, че България все още не прилага както трябва Директивата за трансграничното обслужване на пациентите. По думите й въпросът може да се реши от Националната здравноосигурителна каса. Кацарова допълни, че в момента ЕСПА работи активно за приемане на нова директива, която да въведе единен регламент за продължителността на рехабилитацията на пациентите. Сега тя е различна за отделните държави, което води и до разлики в заплащането на услугите, обясни тя.
СПА туризмът превръща България в още по-значима дестинация, каза Румен Драганов, директор на Института за оценки и анализи в туризма. По думите му много от медицинските центрове към хотелите у нас се ценят от здравните каси на европейските страни.
Като основен проблеми пред българския СПА туризъм Драганов посочи транспортирането на туристите. Според него това е причината в момента да се работи активно за осигуряване на чартърни полети до летищата във Варна и Бургас и извън активния летен сезон.
МОСВ инициира разработването на Национална схема в подкрепа на общините за ефективното използване на ресурсите от минерална вода, която ще се администрира от Националния доверителен екофонд. Целта на програмата е да подпомогне общините-ползватели на находищата на минерални води във финансирането на реконструкция, рехабилитация и изграждане на инфраструктура за ефективно използване на минерални води.
Новият финансов инструмент, насочен към подпомагане на общински проекти, се очаква да стартира още тази година, обяви зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова. Бенефициенти на програмата ще са общини с добър потенциал за разширяване и ефективно използване на минерални води.