Един месец преди старта на президентската кампания ГЕРБ е първа политическа сила, като за управляващите биха гласували 25,4% от българите. Това показват данните от национално представително проучване на „Екзакта Рисърч Груп", проведено през септември, предава Dnes.bg.
БСП е втора политическа сила с електорален дял от 15,3%. Реформаторите са трети, като обединението има подкрепата на 6% от избирателите.
ДПС и ПФ са изравнени позиции, с по 4,5%, а АБВ получава 3% от вота на тези, които имат право на глас.
С тези електорални резултати всички споменати по-горе политически формации могат да попаднат в следващ парламент, ако изборите се провеждаха в началото на септември, коментират социолозите.
Предстоящите президентски избори са много важни за страната според 61% от българите. Най-често така мислят избирателите на ГЕРБ, на БСП и на ПФ.
Едва 38% от българите обаче са на мнение, че президентските избори са много важни лично за тях.
Според социолозите това предполага ниска избирателна активност на вота на 6 ноември.
Малко повече от половината от имащите право на глас българи заявяват твърдо намерение да отидат до урните.
Делът на изразилите желание да гласуват на референдума е по-нисък с около 10 пункта.
Тепърва ще става ясно какъв може да е ефектът и от вот две в едно - президентски избори и референдум. Очаква се сериозна кампания не само за президентските избори, но и за референдума.
Най-много желаещи да гласуват за президент има в селата, а най-малко – в столицата.
Готовността за гласуване нараства сред по-възрастните респонденти.
Столичният кмет Йорданка Фандъкова печели одобрението на 67% от българите, така че никак не е изненадващо тя да кандидатът на ГЕРБ за президентския вот на 6 ноември, както научи Dnes.bg от отлично информирани източници.
Според данните от проучване на "Екзакта Рисърч Груп" Фандъкова е с най-висок рейтинг сред политиците като изпреварва дори и премиера Бойко Борисов.
След нея българите най-много харесват еврокомисаря Кристалина Георгиева, която се радва на подкрепата на 53% от анкетираните.
Борисов се нарежда на трето място с 48% одобрение. След него са регионалният министър Лиляна Павлова – с 47% одобрение, омбудсманът Мая Манолова – с 43%, вицепремиерът Томислав Дончев – с 42%, министърът на културата Вежди Рашидов – с 40%, министърът на спорта Красен Кралев – с 39%, претендентът на АБВ за държавен глава Ивайло Калфин – с 35% и лидерът на ВМРО и кандидат на националистите за "Дондуков" 2 Красимир Каракачанов – с 33%.
Проучването на "Екзакта Рисърч Груп" е проведено в периода 5-12 септември. Социолозите анализират, че през последните шест месеца има леко покачване на одобрението към основните държавни институции и водещите политици.
Към 12 септември работата на правителството е одобрявана от 33% от българите, а тази на парламента – от 18%.
75% от привържениците на ГЕРБ одобряват работата на кабинета. Одобрението и неодобрението към правителството е изравнено сред избирателите на РБ.
Сред привържениците на останалите партии неодобрението доминира.
На фона на нарастващите страхове на хората, свързани със сигурността както в национален, така и в личен план, расте респектът към силовите ведомства – полиция и армия.
Съдът за пореден път е институцията с най-ниско одобрение.
преди 8 години мажка... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А ти неразумни, с какви очи пишеш това на шльокавица? Защото си един позьор . Това сега майка ли се чете или мачка? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "KLETA MAJKA BALGARIQ" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години За мен е любопитно, колко от одобрилите/неодобрилите парламента и кабинета знаят точно каква е работата на едното и на другото отговор Сигнализирай за неуместен коментар