В унисон с тенденцията за увеличаване на броя на наетите на трудов договор лица данните от последното тримесечно изследване на работната сила на НСИ показват, че икономиката продължава да създава работни места. През второто тримесечие на 2016 г. заетите достигат 3,03 млн. души, като ръстът спрямо същия период на миналата година е от 22,2 хил. души. В същото време, докато данните за броя на наетите на трудов договор в частния сектор от началото на 2016 г. показват рекорден ръст от кризата насам, общият ръст на заетите в икономиката като цяло се забавя.
Ръстът на заетостта през 2016 г. е чувствително по-бавен от този през предходната година, посочва анализ на Института за пазарна икономика.
На фона на тази динамика, увеличаването на броя на наетите на трудов договор говори по-скоро за известно изсветляване на икономиката – заключение, подкрепено и от изпреварващия ръст на заплатите в частния сектор спрямо тази в обществения. По-бързият ръст на работещите на трудов договор спрямо общо заетите подсказва, че лица, които в предишен период са работили в сивия сектор, са формализирали своите отношения с работодателите си.
Северна България
Броят на заетите се увеличава в 13 и намалява в 15 от областите в страната, като 10 от областите, в които е отбелязан спад, се намират в северната част на страната. Второто тримесечие на 2016 г. е третото поред, в което единственият район в страната, в който броят на заетите намалява, е Северозападна България. Нещо повече - за пръв път от 2011 г. спадът е в абсолютно всички области от района. Докато във Враца, Ловеч и Монтана това може да се припише на негативните демографски тенденции, спадът на заетите във Видин и Плевен е съответно с 4,9 и 7,0 хиляди души на годишна база, което показва, че икономическият фактор за по-ниската заетост явно надделява над социалния такъв (демографията).
Както Северният централен, така и Североизточният район на страната продължават да увеличават броя на заетите, въпреки че се забелязва известен спад и в двата основни центъра на възстановяването от 2014 г. насам – Велико Търново и Варна. След добрите за местния пазар на труда 2014 и 2015 година, броят на заетите във Велико Търново намалява за второ поредно тримесечие през 2016 г. Заетите във Варна не успяват да достигнат пиковите нива от предходния летен сезон. През второто тримесечие на 2016 г. техният брой е с около 2 хил. души по-нисък, отколкото през същия период на 2015 г.
Южна България
През последните три тримесечия пазарът на труда в Южна България създава средно по 36 хил. работни места на годишна база (22 хил., ако изключим столицата). Единственият район в страната, в който увеличаването на броя на заетите се ускорява, е Югоизточния район, като трайни положителни тенденции се наблюдават в Бургас и Ямбол (6 поредни тримесечия на ръст на броя на заетите на годишна база).
Броят на заетите в столицата се увеличава за 15-то поредно тримесечие, достигайки 679 хил. души, с което надхвърля нивата отпреди кризата. По-добре отколкото през 2015 г. се представят пазарите на труда в Пазарджик и Пловдив, където през второто тримесечие на 2016 г. заетите са със съответно 5,7 и 4,6 хил. души повече от същия период на миналата година.
преди 8 години Естествено, че там ще отиват. Когато ти е още евтино да инвестираш в София, Пловдив и Бургас защо да инвестираш в Хасково или Петрич? Когато в големите икономически центрове се постигне достатъчно насищане с инвестиции и за нови инвестиции стане скъпо - тогава по пазарен начин може да се инвестира и в по-неатрактивни райони. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Естествено, че там ще отиват. Когато ти е още евтино да инвестираш в София, Пловдив и Бургас защо да инвестираш в Хасково или Петрич? Когато в големите икономически центрове се постигне достатъчно насищане с инвестиции и за нови инвестиции стане скъпо - тогава по пазарен начин може да се инвестира и в по-неатрактивни райони. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Почти всички инвестиции от онези в Южна България отиват в София, Стара Загора, Пловдив и донякъде Бургас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар