Държавата трябва да осигури потребностите на високия процент възрастни хора. Това заяви пред БНР доц. Елица Димитрова от Института за изследване населението и човека към БАН по повод данните, че пенсионерите в страната са над 2,1 млн. души, а 35,4% от пенсиите са инвалидни.
Тя припомни, че България е една от страните в Европа с изключително интензивно застаряващо население. Налице е едно от най-високите равнища на смъртност както в европейски, така и в световен мащаб.
Около 20% са хората са в надпенсионна възраст – всеки пети човек е над 65 години.
Сред страните с най-застаряващо население са южните страни на Европа – Италия, Испания, Гърция и България, както и останалите страни от Източна Европа.
Докато в Италия, Испания и Гърция застаряването се дължи на ниска раждаемост, но и на висока средна продължителност на живота, в България това не е така. Стареенето е свързано с високи равнища на смъртност, висок дял на възрастните и значително по-ниска продължителност на живота, в сравнение със Средиземноморските страни. Ако в Италия за жените тя е 84 години, то за България е 77.
Обяснението на различията между средиземноморските и постсоциалистическите страни е свързано с качеството на живот, заяви доц. Димитрова.
Непрекъснато се коментира демографската тема, но всичко е в ръцете на политиците, коментира тя.