IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ведомствените болници също ще купуват лекарства централизирано, реши кабинетът

Включването на тези лечебни заведения като възложители по централизираното договаряне ще доведе до пестене на ресурс и пресичане на злоупотреби

13:52 | 13.07.16 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Разширява се кръгът на централизираното възлагане на обществени поръчки в здравеопазването. Правителството одобри промени в постановлението си, с което беше създаден Централен орган за покупки в сектор „Здравеопазване”, съобщават от пресслужбата на кабинета.

Централният орган за покупки в сектора вече ще провежда процедури за сключване на рамкови споразумения и договори за възлагане на обществени поръчки и за ведомствените болници – към Министерския съвет и към министерствата на отбраната, на вътрешните работи, на правосъдието, на транспорта, информационните технологии и съобщенията, както и за центровете за спешна медицинска помощ и държавните психиатрични болници. 

Включването на тези лечебни заведения като възложители по централизираното договаряне ще доведе до икономии на време, на административен и финансов ресурс, както и до намаляване на цените на закупуваните за тях лекарства, посочва се в мотивите на министрите. 

Досега те бяха изключени от електронната система за търгове за медикаменти.

Миналата година здравният министър Петър Москов предприе стъпката за електронна система за доставка на лекарства в болниците, за да се пресекат злоупотреби с цените и спечелилите фирми и да се постигнат по-големи икономии. Очаква се след стартирането на електронните търгове разходите на болниците за медикаменти да се понижат с 20 процента.

Тогава Москов мотивира решението с данни, според които 90 на сто от лекарствата в болниците се доставят от четири големи фирми при наличие на 200 регистрирани фирми, които могат да осъществяват търговия с медикаменти.

Наред с това се очаква, че с централизираните търгове за лекарства се окрупняват поръчките на болници и така може да се търси отстъпка от цената за количество. При децентрализираните доставки се отчитаха случаи на злоупотреби, както и завишаване на цените за по-малки и отдалечени болници. Нерядко се стигаше и до липса на определени лекарства в не толкова атрактивните лечебни заведения.

С друго решение от днес правителството допълни списъка на университетските болници с още три лечебни заведения. Право за обучение на студенти и специализанти получават „МБАЛ - Бургас“ АД, „МБАЛ - Пловдив“ АД и „Специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания” ЕАД, София. 

Съгласно Закона за лечебните заведения университетски болници са многопрофилни или специализирани болници, в които, след акредитация, се осъществяват дейности по клинично обучение на студенти и докторанти по медицина, дентална медицина, фармация и здравни грижи, както и следдипломно обучение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още