Зимният сезон през тази година е бил по-малко печеливш за хотелиерите в двата ни големи зимни курорта - Боровец и Пампорово, отколкото през миналата година. Хотелите в зимните ни курорти от национално значение са спечелили по-малко от нощувки през първото тримесечие на тази година в сравнение с тримесечието на 2015 година. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за дейността на курортите (градове като Банско и Чепеларе не попадат в обхвата на тази статистика - бел. ред.).
Според данните приходите на хотелите в посочените два зимни курорта от нощувки за първите три месеца на тази година са 13,7 млн. лв. За същия период на предходната година приходите от нощувки са били 16,2 млн. лв.
По-детайлна справка показва, че приходите на най-стария ни зимен курорт Боровец са малко по-ниски в сравнение с тези на Пампорово. За тримесечието на тази година хотелиерите в Боровец са спечелили от нощувки 6,4 млн. лв., докато за същия период на миналата година печалбите по този показател са били 7,7 млн. лв. Южният ни зимен ски курорт Пампорово е с по-добри показатели по това перо с приходи от 7,3 млн. лева за януари-март този сезон и 8,5 млн. лв. през януари-март на миналия.
Данните показват и превес на чужденците като ски туристи, предпочитащи Боровец. Пампорово пък е по-предпочитан от българите. Според данните на националната статистика приходите на ски хотелите в Боровец от чужденци през тази година са два пъти по-високи от тези, реализирани от нощувки на българи – съответно 6,5 млн. лева са от чужди граждани и 3,2 млн. лева – от български. За Пампорово тенденцията е противоположна – повече приходи от нощувки се реализират от българи и по-малко от чужденци. За първото тримесечие на годината българите са оставили в хотелите там за нощувки 4 млн. лева, а чужденците – 3 млн. лева.
Приходите на хотелите в Боровец от нощувки на чужденци за януари-март миналата година са два пъти повече от тези на българите, нощували в ски комплекса. Ако чужденците са платили за нощувки общо 3,8 млн. лв. в Пампорово, сумата за хотелите в Боровец е 5,5 млн. лв. Българите са платили за нощувки в Боровец 2,3 млн. лева за тримесечието, а чужденците – 4,8 млн. лева.
В края на зимния сезон Министерството на туризма отчете общ ръст от 4,5 на сто, което беше определено като успешен сезон, въпреки че резултатите бяха под очакванията. Първоначалните прогнози на Министерството на туризма бяха за 5-7% ръст.
Експертите си обясняват ежегодния ръст на ски туризма с доброто име на българските зимни курорти. По данни на Института за анализи и оценки в туризма в последните години България е на шесто място на английския пазар като туристическа дестинация за зимен туризъм.
преди 8 години Ръстът в брой туристи ли е като са оставили по-малко? Ако е така е много лошо т.к. догодина ще има спад. Не е приятно да се кара в гмеч от пияни англичани, които за 100 лири (спане, ядене и ски карта) на седмица правят само задръстване по опашките на лифтовете. За какво изобщо Цвети ги кани тия, особено по празниците и най-вече на 3ти март?!!! Тогава да им сложи 500 лири та да можем и ние да покараме. Иначе за какво да ходим да се блъскаме?А намаление може да се очаква т.к. глобалното затопляне скапва климата и ски курортите ще станат бананови плантации както е тръгнало... отговор Сигнализирай за неуместен коментар