Всички дейности, свързани с достъпа до Природен парк "Витоша", в това число и въжените линии, трябва да бъдат под шапката на общината. Същото важи и за всички съоръжения за спорт, отдих и туризъм в планината. Това казва в интервю за БТА Симеон Славчев, общински съветник и зам.-председател на ПП "Движение 21". Той е член на временната комисия за анализ на състоянието на природния парк в Столичния общински съвет, създадена през март 2016 г.
Тази дискусия тепърва предстои във временната комисия и в Столичния общински съвет, уточнява Славчев.
Той коментира, че проблемите с Витоша стоят от доста време нерешени. И допълва, че със създаването на "Политическа група 5" в Столичния общински съвет, в която влизат ПП "Движение 21", ПП "Глас народен" и ПП "Зелените" общинските съветници от групата са си поставили за цел да започнат да решават тези проблеми.
„В диалог с останалите политически групи в СОС решихме, че е необходимо да се създаде специална временна комисия за анализ на съществуващите проблеми, свързани с целогодишния достъп до Природен парк "Витоша" на граждани с цел туризъм, отдих и спорт и изработване на предложения и мерки за решаване на тези проблеми“, казва общинският съветник.
По думите му вече е постигнат политически консенсус по тази тема и е налице политическа воля всички проблеми в природния парк да бъдат решени.
Вече е оптимизиран градският транспорт до планината и Центърът за градска мобилност е увеличил транспортните средства и интензивността на придвижване до Витоша и обратно. Успоредно с това вече са повече автобусите, които могат да превозват велосипеди, защото процентът на столичаните, които искат да се качат с велосипед до планината, значително се покачва.
Изготвен е и анализ на съществуващото състояние и собствеността в природния парк. „Предстои да съберем останалата част от информацията, за да можем да направим цялостен и пълен анализ на състоянието на Витоша“, заявява Симеон Славчев.
В момента се анализират концесионният договор и състоянието на всяка една от въжените линии.
Според общинските съветници в този мандат на общинския съвет трябва да заработи лифтът Княжево-Копитото.
Планът за управление на Витоша е изработен, но нашата комисия има някои забележки и допълнения към него, допълва общинският съветник.
преди 8 години Аз съм кореняк софиянец и искам да имам на Витоша възможност и за зимен, и за летен спорт, който да бъде съчетан с опазена природа! Само че това не става със създаването на политически групи и с издигането на популистки лозунги и тези от типа - дайте да върнем на държавата лифтовете! Става с държавническа стратегия, воля за промяна на сегашните условия и ясни гаранции за баланс между бизнес и екология, какъвто може да се постигне на Витоша! В Европа се работи по този начин, затова са на светлинни години пред нас, за съжаление! И ходим да караме ски в Швейцария и Австрия. Инфраструктурата на Витоша е като в Косово, именно заради недопускането на подмяната на старите лифтове с нови, които са произведени през този век! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Доста популистко изказване на този анонимен общински съветник! Държавата се е доказала като лош стопанин! Да не говорим, че в бюджета на Столична община няма средства за лифтове, които са на повече от 50 години! Ако "Движение 21", "Зелените" на Прокопиев и "Глас народен" на Светльо Витков-Мерцедеса искат да заделят по някой лев от своите субсидии - това вече е друга тема, но едва ли ще им се откъсне от сърцето! отговор Сигнализирай за неуместен коментар