Повече от 90% от млечните продукти, предлагани в заведенията за хранене, са имитиращи и със съмнителен произход. Това заяви пред БНР Симеон Присадашки от Асоциацията на млекопреработвателите в България, по повод общественото обсъждане на наредби, които засягат производството на храни.
Въпросът е как да се контролира този вид консумация и да бъде обхванато общественото хранене, коментира бизнесменът.
Той даде пример със заведение по морето, което има фактура за закупен 1 кг истинско сирене и така всичко останало се продава като истинско.
Присадашки предлага следното - в нова наредба да бъде записано, че имитациите могат да бъдат продавани на крайния потребител единствено в крайна опаковка от производител. Ако това се реализира, се изключва по всякакъв начин консумацията на аналогови продукти в заведенията.
По думите му около 30% от консумираните в страната млечни продукти са от 100% чисто мляко. Голяма част от потребителите не могат да си позволят истински продукти, затова хората купуват имитации. Това важи най-вече за хората в малките населени места, където покупателната способност е по-ниска.
Все пак по думите му има смисъл да се говори за промяна на правилата.
Преработвателите настояват проверките да се правят не само в предприятията, а и в търговската мрежа. За да бъдат ефективни инспекциите на Агенцията по храните, те трябва да се извършват от мобилни екипи, за да няма корупция, заяви Симеон Присадашки.