IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Графика на деня: Зависимостта между европейските страни

Вносът от ЕС към България е под средното за Европа, но дали така стоят нещата от гледна точка на износа, миграцията и инвестициите?

11:50 | 01.07.16 г. 7
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Дори преди Великобритания да гласува за излизане от Европейския съюз, опортюнистичните популисти на континента твърдяха, че страните им също могат да се освободят от оковите на Брюксел, коментира The Economist.

Въпреки целия този шум обаче перспективите пред останалите страни членки за излизане от европейското семейство не са толкова огромни. Освен че социологическите проучвания предполагат, че сериозно мнозинство предпочита да остане в евросъюза, нивото на зависимост от други европейски страни е по-високо, отколкото във Великобритания.

Около половината от британския износ, например, се купува от европейски страни спрямо средно две трети за останалите страни членки на ЕС. Великобритания е и по-малко зависима от съседите си по отношение на инвестициите и има по-малко емигранти в сравнение с повечето европейски страни.

За разлика от Великобритания вносът в България, идващ от други европейски страни, представлява 64,4% от общия ѝ, като това е сравнително ниско ниво в сравнение с повечето държави. В Естония например над 80% от вноса ѝ идва от Европа.

Износът на страната ни към страните от ЕС е на почти същото ниво – 64,2% от общия. По този показател сме около средното за Европа, като с подобни резултати са например Испания и Литва.

От гледна точка на миграцията в България 0,2% от цялото население на страната са имигранти от други европейски страни, като по дял от населението след нас се нареждат само Румъния (0,2%), Литва (0,1%) и Полша (0,1%). Делът от общото население на българите, емигрирали към Европа в търсене на по-добри възможности, обаче е доста по-висок – 6,6%. По този показател страната се нарежда на 6-то място сред останалите страни членки. На първите три места са Румъния (13,2%), Литва (9,8%) и Латвия (9,1%).

От гледна точка на дела на преките чуждестранни инвестиции, идващи от Европа, спрямо общите, България отново е на около средното ниво – 43,8%. Размерът на преките чужди инвестиции от България към европейските страни като дял от общите е на доста по-ниско ниво обаче - от 32,7%.

Като цяло има тенденция източноевропейските страни да разчитат по-сериозно на ЕС. Около 80% от търговията на Словакия например идва или е насочена към евросъюза. Поне 2,6 млн. румънци и 2,1 млн. поляци живеят в други страни от континента в търсене на работа и просперитет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 20:21 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 3
khao
преди 8 години
явно ракията ти е станала че от рано пишеш глупости ... как да не можеш да влезнеш или излезнеш от ЕС доброволно ? кой е влезнал насила ми кажи и кой е искал да си тръгне и не са го пуснали ? ... и кви окови ти се привиждат ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 3
Vesko94
преди 8 години
Това не взаимозависимост, това е изолиране. Отказ да се търгува с най-бързо развиващите се икономики на света, вместо това продължаваме да разчитаме основно на пазар, който става все по-непривлекателен, все по тромав, с все по-често политическа нестабилност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 5
ing5rov
преди 8 години
"Klare Mehrheit: Deutsche lehnen Nato-Politik gegen Russland ab."Все пак добре е , че помнят докъде доведоха цитатите от по долу !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 8
nobel
преди 8 години
И после някои колеги тук ми се сърдят защо съм пишел, че ЕС се превръща в авторитарна организация. Ами имаме най-простия пример в тази организация не можеш доброволно нито да влезеш, нито да излезеш. Това много ли е демократично според вас
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 6
ing5rov
преди 8 години
Arbeit mach frei !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 13
nobel
преди 8 години
Я виж ти. Вече започваме да си говорим за оковите на Брюксел, за някаква зависимост. Това едно време не беше ли един демократичен и приятелски съюз, основан на взаимната изгода за всички?! Съюз, основан на равенство, братство, свободно придвижване на хора и капитали и сега изведнъж - зависимост. А свободата къде отиде?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още