През май общият индекс на цените на производител в промишлеността* бележи най-големия си годишен спад не само от началото на 2016 г., но и от края на 2009 г. насам.
В петия месец на 2016 г. съставният показател, изчисляван от индексите на цените на вътрешния и на международния пазар, претеглени със структурата на оборота, се понижава с 5,6% на годишна база, разкриват актуалните данни на Националния статистически институт (НСИ). За сравнение – през април годишното понижение бе от 5,2%, а през март – от 5,5%. Най-големият спад пък статистиката регистрира през август 2009 г. - от 10,9%
Спадът през май се дължи основно на по-ниските цени на международния пазар, които са със 7,8% по-ниски спрямо същия месец на 2015 г. Същевременно цените на произвежданите от българските предприятия продукти са надолу с 4,5% за същия период.
По сектори НСИ отдава годишното намаление на спада в цените в добивната промишленост с 6%, в преработващата промишленост с 5,8% и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ с 5,3% на годишна база.
Изменение на общия индекс на производствените цени в България от 2001 г. до май 2016 г.
Графика: Tradingeconomics.com
Все пак през май общият индекс на производствените цени се повишава с 0,2% спрямо април. Това е втори ръст от началото на 2016 г., който се дължи основно на по-високите цени в преработващата промишленост с 0,5% и добивната промишленост с 0,1%. При производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ пък има намаление от 0,4%.
У нас цените на производител спадат и с 0,1% на месечна база след понижения във всички сектори. В подсекторите на преработващата промишленост намаление на цените спрямо април НСИ наблюдава при производството на основни метали (-4% на месечна и -14,9% на годишна база), на химични продукти (-2,2% на годишна база) и на дървен материал и изделия от него, без мебели (-0,3% спрямо април).
Увеличение на цените има при ремонта и инсталирането на машини и оборудване (+1,5% на месечна и +2,8% на годишна основа), при производството на метални изделия, без машини и оборудване (+0,7% спрямо април), на тютюневи изделия (+4,1% спрямо май 2015 г.) и на компютърна техника, електронни и оптични продукти (+3,7% на годишна база).
В чужбина цените на производител се повишават с 1% на месечна база въпреки годишния спад от 7,8 на сто. В преработващата промишленост месечният ръст на цените е от 1,1%, а годишното намаление – от 8,2%.
Спадовете спрямо 2015 г. се дължат на по-ниските цени при производството на основни метали (-15%) и на хартия, картон и изделия от хартия и картон (-7,5%), докато ръст на цените има при производството на дървен материал и изделия от него, без мебели (+5,3%), на изделия от други неметални минерални суровини (с 2,6%) и обработката на кожи, производството на изделия от обработени кожи без косъм (с 2,3%).
* Индексите на цените на производител измерват средното изменение на цените на промишлените продукти, произвеждани и продавани от българските предприятия. Информация за изчисляване на индексите се получава от месечните изследвания на цените на производител на вътрешния и на международния пазар. За оценка на индексите се извършват наблюдения на базата на постоянна извадка от групи продукти, която е представителна за цялото производство.