В София няма да има драстично съкращаване на легла в общинските болници. Ще бъдат съкратени само леглата, от които няма нужда, коментира зам.-кметът Дончо Барбалов.
Той обясни пред БНР, че в клиниките, където се налага, закриването на легла е в резултат на анализ на дейността от гледна точка на медицински и финансови показатели.
"Имаме едно пълно разбиране, че там, където се налага съкращаване на легла, това са на практика легла, които не са били добре използвани в последните години", посочва Барбалов.
По думите му съкращаването на легловата база не е в ущърб на пациента, а по-скоро с цел подобряване ефективността на лечебните заведения.
Предвижда се във всяка общинска болница в столицата леглата да бъдат намалени с известен брой. Целта е да не се правят масови съкращения и да се постигне по-добра използваемост, защото всяко легло е свързано и с разходи.
Над 45 хиляди столичани годишно ползват медицински услуги в общинските здравни заведения.
Недоволството на общинските болници е заради новите договори, които болниците трябва да подпишат с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Те залагат лимитиране на дейност, която се изразява в плащане за по-малък брой легла.
Общински болници ще бъдат принудени да затворят, ако трябва да отговорят на всички нормативни изисквания, прогнозира вчера Стойчо Кацаров, председател на Център за защита правата в здравеопазването.
В някои общински и частни болници намаляването на леглата е между 20 и 90%. Според него затварянето на общински болници сериозно ще ограничи достъпа до медицинска помощ на хората, живеещи в отдалечени райони или на тези, които не разполагат с високи доходи.