Държави от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) искат да договарят заедно лекарства, каза пред журналисти министърът на здравеопазването Петър Москов след среща между министри и представители на 11 държави, от които 9 са членки на ЕС.
Целта на срещата е да се обмислят начините за възможно договаряне на по-добри условия и по-ниски цени на иновативни терапии в областта на онкологията, на редките болести, вероятно и ваксини, обясниха министрите.
Презумпцията е, че малките държави, взети поотделно, са малки пазари, но общо договаряне с мощните фармацевтични корпорации, би намалило цените на лекарствата.
„Искаме да очертаем параметрите на надграждащ инструмент, с който да намерим общо решение и проект на споразумение”, добави Москов, цитиран от БТА.
Нарастването на разходите за лекарства спрямо нарастването на БВП на нашите държави е несъпоставимо, допълни Москов. Трябва да се противопоставим на това с общи усилия, каза още здравният министър и посочи, че държавите, обединили се около идеята, имат 100 милиона души население.
Следващата среща ще бъде през юли в Румъния, на която ще се обсъдят следващите стъпки.
Министерството на здравеопазването беше домакин на „Работна среща на министрите на здравеопазването от Централна и Източна Европа по въпросите на нарастващите предизвикателства в областта на лекарствената политика“.
Коментирани са теми за подобряването и улесняването на достъпа на пациентите до ефективно лекарствено лечение при отчитане на актуалните постижения на медицинската наука и осигуряване на предвидимост и устойчивост на публичните финанси. Разговорите са посветени на целта за сближаване на лекарствените политики и обединяване на усилията на представените страни за общи действия в тази област.