България е на 50-то място по конкурентоспособност в света. Това показва ежегодната класация на конкурентоспособността на икономиките IMD World Competitiveness Yearbook 2016 г., представена от швейцарската изследвателска организация IMD Business School в понеделник.
С позицията си страната се измества напред с пет места спрямо миналата година – т.е. от 55-та позиция. Класацията включва 61 страни от цял свят и се публикува всяка година от 1989 г. насам. За последните пет години това е най-доброто представяне на България, като през 2013 г. страната е била почти на дъното на ранглистатата, заемайки 57-ма позиция.
Според данните България се представя най-добре от гледна точка на представянето на правителството, като по този показател заема 33-та позиция.
Бизнес ефективността е показателят, по който България се представя най-зле - 54-то място. В рамките на този критерий обществената рамка получава най-добра оценка - 42-та позиция в света, но от гледна точка на финансите страната е почти на дъното - 57-то място.
В изследването за тази година има забележителни промени. САЩ, които през последните три години водеха в класацията, вече не са достатъчно ефективни икономически, за да запазят лидерската си позиция.
Тази година организацията отсъжда първото място за най-конкурентоспособна икономика на Хонконг, на втора позиция е Швейцария, а едва след това са САЩ. В челната десятка влизат още Сингапур, Швеция, Дания, Ирландия, Холандия, Норвегия и Канада.
Германия, която през последните пет години е била част от първите десет, макар и миналата година на последна позиция, през 2016 г. отпада от лидерите и вече е на 12-то място.
Според професор Артуро Брис, директор на IMD World Competitiveness Center, последователната ангажираност за създаването на по-благосклонна бизнес среда е ключово за възхода на Хонконг. В същото време малкият размер на Швейцария и акцентът ѝ върху отдаденост на качеството са ѝ позволили да реагира бързо и да поддържа икономиката си на върха.
„САЩ все още се представят най-добре икономически в света, но има много други фактори, които взимаме предвид, когато оценяваме конкурентоспособността“, казва той. „Общият модел за всички страни в топ 20 е фокусът им върху регулации, благоприятни за бизнеса, физическа и нематериална инфраструктура и приобщаващи институции“.
С изключение на Хонконг и Сингапур проучването показва, че конкурентоспособността на Азия като цяло е спаднала спрямо миналата година. Тайван, Малайзия, Южна Корея и Индонезия са понесли сериозни спадове в позициите си спрямо 2015 г., макар че континентален Китай все пак успява да се задържи в топ 25.
Според проучването забележителен напредък в Европа е направен от страни в източната част на континента, като водещи сред тях са Латвия, Словакия и Словения.
На последно място по конкурентоспособност се намира Венецуела, която запазва позицията си от миналата година. Преди нея е Монголия, а на 59-та позиция – Украйна.
Класацията се базира на анализ на над 340 критерия, получени от четири основни фактора: икономически показатели, представяне на правителството, бизнес ефективност и инфраструктура.
Отговорите от анкета, осъществена сред над 5400 изпълнителни мениджъри, от които е поискано да оценят ситуацията в собствените си страни, също са били включени в създаването на класацията.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 8 години не вервам, ходих питах, върнах се ... казаха не е Китай :):) тъпец :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Абе в света само 61 държави ли има? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години абе Мяо .... Хонгконг, Тайван, Макао etc. това всичкото е Китай незнам какво си въобразяваш ти, ако не ми верваш хои питай китайците кво мислят по въпроса. Хонгконг е няква администрация и точка. Никва "конкурентноспособност или икономика" има там. Мангизите им се прибират от ККП как искаш го разбирай .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години и статията е за конкурентноспособност, а не кой ква икономика има ... я глей кво заглавие са турили за четящите !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години може и марсианци да има, но определено не са само китайци тами какво не ти е ясно още, при написана таблица с ясни букви? знаем че мурзилците не четете добре, но не е нужно и да го рекламираш :):)не, не е все едно островите на Гърция :):) и не е все едно остров Болшевик ... друго е :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ей ги Монгпонг каква "икономика имали" ми въздух каква икономика може да има няккъв остров .... всичкото стоки и чудеса се движи от Китай не от Хонгконг ....Хонконгhttps://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B3 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години мхм мдобрем, а Пйонг Мйонг какво е да не живеят марсианци там ?!? Все едно островите на Гърция са добре ама "main land" т.е. Атина "не била добре" пхахх има тука сте напрао благословени с тъпота ама и тва е благословия нема се плашиш ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години вече аз нит съм китаец нит съм руснак....---.... а обикновен прoстак, виж кой е на 25-то място отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тази година организацията отсъжда първото място за най-конкурентоспособна икономика на Хонконг,........---------------------------------------------------------------------------------------------------Инвестора обаче колко са галантни, да не кажат, че Чайниците са първенци пред Империята и от кумова срама написали Хонгконг ..... :)) Ама то това е очеизвадно бе ора, нали тва лаем от 2 год. вече аз нит съм китаец нит съм руснак, но потъваме си кат пичове ако не се фанем у ръце, нема лабаво .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар