България иска Европейската комисия да излезе със специално решение за мерките срещу болестта по животните заразен нодуларен дерматит. Това е станало ясно по време на среща на атроминистъра Десислава Танева в рамките на участието й на Съвета на министрите в Брюксел с комисаря по здравеопазване и безопасност на храните Витенис Андриукайтис.
По време на срещата Танева е отправила предложение ЕК да предприеме мерки, които да са по-ефективни и с минимална загуба за фермерите и страните-членки, съобщи Агенцията по храните.
България предлага да има предварителна ваксинация в зони с очакван риск, а методът „стемпинг аут“ да се прилага само за заболелите животни с клинични признаци. В момента се унищожават не само болните, а и всички контактни животни.
„Трябва да се вземат анализите, направени от България и Гърция по отношение на заболяването, за да се предотврати по-нататъшното разпространение в Европа и да бъдат предприети спешни мерки”, е казала още Танева.
Според нея е необходимо да се вземе решение и за промяна в режима на ограничения в търговията с продукти, които да съответстват на риска.
„Необходимо е да се чуе мнението на българската научна общност, която има различно виждане относно мерките за справяне с болестта и възможността методът за убиване на всички потенциално заразени животни да бъде променен и да се убиват само тези с признаци на болестта“, каза още Танева.
Тя и Витенис Андриукайтис са се обединили около необходимостта от дебат в научната общност относно заболяването, като комисарят е приел предложението български представители на научните среди да вземат участие на инициирания дебат в ЕК.
„Успяхме много бързо да осигурим ваксини и България проведе спешно ваксинацията. Това показва, че координацията между България и ЕК е на много високо ниво”, заяви от своя страна комисар Андриукайтис. „Ще предоставим цялата необходима технически и финансова помощ, като използваме всички инструменти и методи за овладяване на кризи“, каза още той.
Танева информира, че към днешна дата на територията на страната са регистрирани близо 80 огнища в Южна България, а броят на унищожените животни е близо 1700 крави. „Втората пратка ваксини вече пристигна, но в съседните държави заболяването се разраства изключително бързо”, каза още Танева.
„Очакваните разходи ще възлязат на 15 млн. евро и ние ще разчитаме много на вашата подкрепа”, е пояснила Танева по повод изпратено писмо от България с искане за финансова подкрепа от ЕК.
За финансирането комисар Андриукатайс е заявил, че на страната ще бъдат възстановени максималният възможен процент 75 на сто от направените разходи във връзка с кризата.