Правителството има проблем с комуникацията, а начинът на прокарване на промените в Изборния кодекс преля чашата на търпението ни. Това заяви заместник-председателят на ПП АБВ и вече бивш социален министър Ивайло Калфин в ефира на БНТ по повод излизането на партията от управлението.
„Още от самото начало на участието ни в управлението имаше различни становища за това. След година и половина стаж на правителството с наше участие критичните гласове в АБВ се увеличиха. Основната причина за това е изоставането в редица държавни сектори, липсата на комуникация и начинът, по който се прокарваха някои от предложенията за промени“, смята Калфин.
Той смята, че политиката на правителството в някои сектори буди доста притеснения.
„Много пъти поставяхме нашите претенции, но някак си се губеше комуникацията. Имаше проблем с комуникацията в това правителство“, оцени Калфин.
Той си подаде оставката в следствие на решение на Националния съвет на АБВ.
„Различни мнения се чуха на заседанието. Мен лично ме сърбяха ръцете да довърша някои реформи в министерството. От едната страна на везната беше желанието да се търси съгласие и България да реализира максимално консенсусни политики. От друга страна пък стояха тези проблеми, които се натрупаха за година и половина“, каза още той.
Според него обаче последната капка, която преля чашата, е бил Изборният кодекс, „в който се направиха промени, но след като комисията към парламента предложи едни промени, които бяха гласувани на нощно заседание, и които бяха абсурдни. След това започнахме да ги предоговаряме, виждате и президентското вето. Не това е начинът да се работи в коалиция“.
Ивайло Калфин изрази становище и относно предстоящите президентски избори. По думите му на България е нужна президентска институция, различна от настоящия модел, която да не поражда конфликти и разделителни линии, както в обществото, така и в международен план.
Той коментира и разговорите за възможно обединение на леви и центристки партии около единна кандидатура.
„Много важно е партийните ръководства по какъв начин ще подходят към разговорите. Би трябвало да започнат контакти, да започнем да говорим на тази тема – президентски избори, и всеки политически формат да отиде към диалог, без предварителни условия. Правилата трябва да бъдат еднакви за всички“, посочи зам.-председателят на АБВ.
По думите му обявяването на кандидат в последния момент е нечестно спрямо избирателите, тъй като не дава възможност за кампания, противопоставяне на идеи и информиран избор на гражданите.