75% от завършилите Медицинския университет в София през 2015 г. искат да заминат в чужбина. Едва 25% от новозавършилите 315 лекари предпочитат да останат в България.
Като една от основните причини да заминат за чужбина лекарите изтъкват ниското заплащане. Останалите са пропуски в здравната система, трудното израстване в йерархията и липсата на съвременна апаратура.
За четирите месеца на 2016 г. общо 153 лекари са напуснали страната. Те са заминали за Англия, Германия, Ирландия, Швеция, Гърция и Кипър.
В последните години се забелязва тенденцията и лекари със солиден стаж у нас да търсят реализация зад граница.
Общо 31 383 лекари има в момента в България. Близо 35% от тях са на възраст между 51 и 60 години. До 30-годишна възраст са едва 8,83% от медиците.
„Тази статистика не е приятна, но от друга страна, показва, че произвеждаме добри лекари”, коментира пред bTV проф. д-р Вихра Миланова, ректор на Медицинския университет. Оказва се, че младите лекари до 30 години са приблизително толкова, колкото са заминалите за целия този период, което е много тъжно, допълни тя.
По думите на проф. Миланова начинът, по който завършилите медицина могат да се включат в програмите за специализация, е доста затруднен. Освен че местата за ограничени, са малко и болниците, които предоставят възможности за специализация. Голяма част от младите хора, които желаят да специализират, като например докторанти, млади асистенти, не могат, уточни тя.
„Болницата не е в състояние да задържи кадрите си в материално отношение. С нейния бюджет и финансиране в никакъв случай няма да осигури такъв материален стимул към младите хора. Някои общини го правят, но колко биха могли?”, коментира д-р Венцислав Грозев, председател на БЛС.
„Решението е да се освободят критериите, по които младите лекари могат да се включват в специализациите, и в същото време да се поеме част от заплащането им и от държавата”, изтъкна проф. Миланова.
Голяма част от хората, след като вземат специалност, заминават за чужбина, допълни тя. За последните четири месеца от тази година 61 от напусналите страната лекари са с една специалност, 12 - с две, и 80 са без специалност.
преди 8 години А нищо не казвате за героизма на останалите 30 000 дето са се преизпълнили дълга към държавата в пъти . Та ако трябва да говорим за компенсации помислете внимателно на къде ще оди везната . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Единственият проблем е ,че с парите на данъкоплатците се се обучавали иначе е естествено да напускат при факта ,че ще получават 6-10 пъти по-голяма заплата 2 500 000 бълг.граждани с доход под 296лв. - http://***.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/2-243-lv-na-mesec-sa-neobhodimi-za-normalen-jivot-na-chetirichlenno-domakinstvo-205115/е нарушение на Констититуцията и ГЕНОЦИД ,и съм обяснил подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713491132262447 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не е глупав, който яде зелника, а който му го дава без пари! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Новозавършилите лекари емигрират, защото основната им мотивация да учат медицина е емиграцията. 2/3 от второкурсниците заявяват, че учат медицина, за да емигрират. Тези дори не се опитват да започнат работа в България.Всеки има право на личен избор къде да живее, но това е един вид кражба - получаваш безплатно най-скъпото образование и после заминаваш да "се възползваш от инвестицията" отговор Сигнализирай за неуместен коментар