Около 540 хил. българи стягат куфарите за Великден и Гергьовден, коментира за БТА директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
Българите ще се насочат основно към близки, роднини и приятели. В този период са предвидени множества тържества на открито и по тази причина от туристическия бизнес очакват вътрешността на страната да бъде особено интензивно посетена.
Тези дни са интересни и за чужденците от Западна Европа, които са впечатлени от начина, по който българите отбелязват двата празника, като сред предпочитаните дестинации се очакват да са курортите в Родопите и в Стара планина.
Около 140 хил. ще са българите, които ще прекарат празничните дни в чужбина - основно в Гърция, Сърбия и Румъния, коментира Румен Драганов. Той отбеляза, че май ще е първият от натоварените месеци, свързани с настъпващия летен сезон, в които ще има интензивни пътувания на българи в чужбина.
По думите му техният брой за месеца ще надхвърли 440 хил., а броят на чужденците, които ще пристигнат у нас за почивка, ще е близо два пъти по-голям от този през март и април и ще достигне около 770 хил.
Поради падането на цената на горивата почивките за Великден и Гергьовден ще са с между 8 и 12% по-евтини спрямо предходни години.
Новото туристическо лого
Бизнесът би бил разочарован, ако туристическото лого на България не е свързано с розата, коментира Румен Драганов. Повече от 120 години розата е била налагана като символ на страната, като си спомним за изложението в Чикаго, описано от Алеко Константинов, между двете световни войни, след Втората световна война, когато България е била представена като страната на розите, допълни експертът.
Драганов напомни за многомилиардните инвестиции, вложени в това България да се разпознава като страната на розите. България е страна на розите от повече от две хилядолетия и доказателство за това е намерената монета от одриските царе от 375 година преди Христа, върху която има изобразена роза, напомни експертът. Затова, според него, всякакво заиграване с друга символика е извън представата какво е бил, какво е и какво ще бъде българският туризъм.
Според Драганов освен логото е важен и документът към него, в който ще се обясни каква ще е комуникационната туристическа стратегия на страната. Важният акцент в нея според Драганов трябва да бъде отново свързан с розата. Това означава България да има път с името на розата, като най-очаквано това да е подбалканският път.
Експертът смята, че е необходимо към имената на българските летища - София, Варна, Бургас и Пловдив да бъде включена и думата роза.
Това би трябвало да се отнася и за държавните учреждения и обществените места като автогари, е мнението на експерта. Драганов смята, че най-големият държавен орден също трябва да бъде свързан с розата.
преди 8 години Уважаеми Investor, цитирането на Драганов Ви позицира като несериозна и неангажирана медия. Това, че г-н Драганов има ООД, което се нарича "Институт...", не го прави Институт, а само Човекът-Институт. Нещо повече - данните, които той посочва, са напълно въздушни, тъй като не са измерими и налични никъде и - съответно - няма как да бъдат проверени. Ако имате малко по-високо мнение за аудиторията на този сайт, като и за себе си, ще спрете да публикувате непроверена информация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар