Към края на 2015 година са забавени трудови възнаграждения в размер на над 19 млн. лв. За миналата година са изплатени забавени трудови възнаграждения в размер на 24 млн. лв.
Продължителността на забавяне на трудовите възнаграждения рядко надхвърля 2-3 месеца. В близо 40% от случаите забавянето е месец, 20 на сто от фирмите забавят възнагражденията два месеца, а 15 на сто не са изплатили възнагражденията три месеца, уточняват от синдиката.
Като мярка срещу порочната практика от КНСБ предлагат промяна в Кодекса на труда, според която собствениците на дружества в неплатежоспособност да са задължени да изплащат дължимите трудови възнаграждения и обезщетения на работниците. От синдиката искат този вид задължение да се възлага само на собствениците, които имат контрол при вземане на решения за разпоредителни сделки с активите на предприятията.
Според президента на синдикалната организация Пламен Димитров отговорността на собствениците, която според Търговския закон е само до размера на участващия капитал, не трябва да се прилага и по отношение на трудовите правоотношения, съобщава БТА.
От КНСБ предлагат и други промени за решаването на проблемите на работниците и служителите, на които са им забавени заплатите. Сред тях е и възможността Фондът за гарантиране на вземанията на работниците и служителите да може да извършва еднократно гарантирано плащане на работници и служители в случаите на временна финансова криза на работодателя. Според законодателството в момента Фондът се задейства, когато има процедура на неплатежоспособност.
Синдикалистите предлагат да се криминализират деянията, насочени срещу упражняване на правото на синдикално сдружаване. Те предлагат в Наказателния кодекс да се въведат санкции при опит за препятстване на това конституционно право.
преди 8 години По интересно е защо мярката е предложена така, че никак да не засегне офшорките /истинските собсвеници нямат контрол/ а само малкия и среден бизнес дето седи с имената синя Търговския регистър. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Много ми е интересно на публичните компании кой собственик точно ще ги изплаща тия заплати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тези са се побъркали. Фирмата ти закъсва и работниците ти продават апартамента. Кой въобще ще наема хора тогава! отговор Сигнализирай за неуместен коментар