Зам.-министърът на образованието проф. Николай Денков е подал оставка, съобщават от пресслужбата на Министерския съвет.
Премиерът Бойко Борисов го е освободил, допълва се в съобщението. Като мотив Денков е посочил съществените различия с приоритетите и стила на работа на министър Меглена Кунева и част от екипа ѝ.
От Министерския съвет припомнят, че Денков е бил част от три последователни кабинета в Министерството на образованието и науката. Ресорите, за които отговаряше, бяха висше образование и европейски структурни фондове.
По време на работата му беше получена и акредитацията на управляващия орган на оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
В етап на оценка или в краен етап на подготовка са важните проекти за рейтинговата система на висшите училища, за квалификация на учителите и за извънкласни дейности на учениците.
Вече стартиралите и подготвените за стартиране през 2016 г. проекти ще подпомогнат 446 750 ученици, 9300 деца в детските градини, 21 500 учители и преподаватели във висши училища, 68 700 студенти и 750 млади учени и водещи изследователи.
Междувременно вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева коментира пред журналисти след обществена дискусия за образованието, иновациите и бизнеса в БАН, че иска оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж"да се управлява професионално.
„Професионално управление означава не просто обществен академичен опит, какъвто и двамата заместник-министри на образованието имаха - проф. Николай Денков и проф. Костадин Костадинов, а опит в управление на средства и на проекти“, обясни тя, цитирана от БТА.
„Знам какви са изискванията на Европейската комисия (ЕК) и знам колко стриктно се следи всичко да бъде направено както трябва, включително и на мониторинговите комитети“, подчерта Кунева и допълни, че „това е работа, която не можеш да я вършиш заедно с нещо друго“.
Тя даде за пример Министерството на труда и социалната политика, където заместник-министърът Зорница Русинова не е специалист по социална политика. Според Кунева обаче тя е най-добрият специалист, признат и от Брюксел, по отношение управлението на програмата за развитие на човешките ресурси.
Вицепремиерът смята, че Русинова и новият заместник-министър на образованието Красимир Киряков имат много сходна професионална съдба и са с един и същи опит.
* Актуализирано с коментар на образователния министър Меглена Кунева