Очакваме от 1 април в завода за отпадъци на София да се преработват 100% от общите битови отпадъци в града. Това каза столичният кмет Йорданка Фандъкова пред журналисти при представянето на резултатите от първите шест месеца от работата на завода, предаде БТА.
Към момента в завода се преработват 90% от сметта на столичани и се приемат около 1000 тона отпадъци на ден.
„Нашата инсталация не отстъпва на европейските, наоколо не се усеща неприятна миризма“, коментира днес Йорданка Фандъкова.
По думите й избраната технология дава възможност отпадъците да се превръщат и в ресурси. Досега са отделени 510 тона черни метали, 76 тона хартия, 28 тона цветни метали, 28 тона пластмаса, 102 тона найлон, 833 тона стъкло. Те се продават и от тях се произвеждат различни продукти, посочи столичният кмет.
Строителството и монтажът на оборудването на завода приключи през август миналата година. За изграждането му бяха предвидени 345 млн. лв., от които по-голямата част – еврофинансиране от оперативна програма „Околна среда" 2007-2013.
Столична община започва предпроектните проучвания за промяна на модела за управление на отпадъците през 2007 г., а кандидатства по оперативната програма през 2011 г. ЕК одобрява двата етапа на системата за отпадъци през 2011 и 2012 г.
Междувременно министърът на околната среда и водите Ивелина Василева каза, че екоминистерството очаква проекта на Столичната община за реализация на третата, заключителна фаза на Интегрираната система за управление на отпадъците.
Инсталацията за оползотворяване на RDF-гориво в ТЕЦ „София“ ще се финансира по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020.
Индикативната стойност на проекта е 135 млн. евро, който се очаква да позволи 30 хил. столичани да се отопляват чрез оползотворяването на RDF горивото, получено в завода.
Министърът съобщи, че проектът е минал през екооценка и е получил положително становище.
*Новината е допълнена в 16.42 ч.
преди 8 години 1000 тона отпадъци на ден,а са събрани 1600 тона стъкло,метал и др за близо 8 месеца работа.Маи полезните неща,метали,стъкла и др. изчезват безследно отговор Сигнализирай за неуместен коментар