IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как дисбалансите на икономиката пречат на растежа

Намаляването на рисковете ще доведе до ръст на инвестициите

12:02 | 10.03.16 г. 3
Как дисбалансите на икономиката пречат на растежа

Пазарът на труда, външната позиция и прекомерната задлъжнялост на частния сектор – това са основните източници на проблеми за българската икономика. И въпреки че се констатира напредък и постепенно намаляване на дисбалансите, това се оказва недостатъчно за възстановяване на инвестициите. За тяхното увеличаване е необходимо снижаване на рисковете.

Това са основните изводи от представянето на доклада за България , в който се прави оценка на икономиката като част от т. нар. Европейски семестър – процедура, която има за цел да координира политиките на държавите от Европейския съюз (ЕС) в областта на бюджета, икономиката, заетостта и други. Тя се провежда вече пета година, като беше въведена като механизъм за наблюдение и реакция заради кризата.

Проектодокладът за България беше публикуван в края на февруари т. г. и одобрен от Колежа на комисарите във вторник.

България остава в групата на държавите с прекомерни дисбаланси заедно с Италия, Португалия, Франция и Хърватия.
Под наблюдение са още икономиките на Ирландия, Словения, Испания, Финландия, Германия, Холандия и Швеция. Ако подобрят икономиките и фискалните си позиции, Великобритания, Австрия, Белгия, Естония, Унгария и Румъния имат шанс да изпаднат от групата на страните, в които се прави детайлен икономически преглед, и да преминат към групата, за която не се прави детайлна оценка. В нея попадат Чехия, Дания, Латвия, Литва, Люксембург, Словакия, Малта и Полша.

Подобрение, но не и широкообхватно възстановяване

За поредна година Европейската комисия (ЕК) констатира известен напредък в отделни области от икономиката, но необходимите реформи така и не са се случили в цялост.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на България се представя по-добре в сравнение със средното за ЕС и това е добра основа за по-нататъшното развитие на страната, коментира Ищван Секели, директор на генералната дирекция по икономика в ЕК. Все още влошената нетна външна позиция обаче, рисковете пред финансовия сектор, слабостите на трудовия пазар, здравната и образователната система пречат за привличането на повече инвестиции, създаването на повече нови работни места и разгръщането на растежа.

Според Секели финансовият сектор – банки, застрахователни и пенсионноосигурителни дружества, страда заради наследени проблеми от кризата, недобро корпоративно управление, недиверсифицирани баланси и експозиции към свързани лица. Той отбеляза обаче, че секторът като цяло е стабилен, с висока капиталова адекватност и значително подобрена ликвидност и рентабилност.

По-сериозна оценка на устойчивостта на сектора ще може да се направи след приключването на прегледа на качеството на активите и стрес теста, допълни той, като изтъкна, че е необходимо да се направи и цялостна оценка на риска, както и да се засили надзора над небанковите финансови институции.

Секели посочи, че над една четвърт от фирмите в България имат ликвидни затруднения заради прекомерна задлъжнялост, което изисква подобряване на кредитните стандарти и на процедурите по несъстоятелност, така че дълговете да се събират максимално бързо и бизнесът да продължи напред.

Намаляването на задлъжнялостта обаче се затруднява от отрицателната инфлация, която оказва натиск върху рентабилността на предприятията. В някои сектори от икономиката са натрупани толкова задължения, че вероятно ще се окажат трудни за връщане.

Бизнес средата като цяло в България също остава влошена основно заради корупцията, неефективността на съдебната система, раздутата администрация, бюрокрацията и т. н. В това отношение сериозно изоставаме от държавите от региона на Централна и Източна Европа, с които се сравняваме, тъй като заради кризата те осъществиха сериозни реформи и вече вървят напред, изтъкна Секели.

Структурни проблеми

Привидно пазарът на труда в България се подобрява, ако се гледа само ръстът на заетостта и спадът на безработицата. При по-задълбочен анализ на данните обаче се вижда, че структурните проблеми са се задълбочили.

Темповете на ръст на заетостта изобщо не следват тези на икономиката, посочи Щефан Улсон, директор на генералната дирекция по заетостта в ЕК. Нивото на заетост остава по-скоро стабилно през последните години, което поставя под въпрос доколко България ще изпълни целите, заложени в плана за развитие към 2020 г. Към края на 2015 г. заетостта у нас е под 69%, докато целта ни е към 2020 г. да достигне 76%.

Същевременно 60 на сто от всички безработни в страната са трайно безработни (без работа от повече от година). Мнозинството от тях са с ниска квалификация, изтъкна Улсон, който допълни, че делът на трайно безработните у нас е много по-висок в сравнение с други държави от ЕС, включително и от Централна и Източна Европа.

Основното предизвикателство е свързано с квалификацията, както и с активирането на неактивните лица, включително и младежите, които не учат, не се обучават и не работят. И в тази негативна класация България е лидер – повече от 20% от младежите на възраст до 24 години не правят нищо и техният дял се е показал като устойчив през годините, коментира Улсон.

Тук идват проблемите на образованието – достъпът до образование на уязвимите групи, все още високият дял на ранно отпадналите от образователната система, ниската активност за учене през целия живот, трудният преход от училище или университета към пазара на труда.

Проблемите с образованието и пазара на труда, а оттам и доходите, водят до необходимост от подобряване ефективността на социалната система, така че с наличния бюджет да се постига повече, изтъкна Улсон.
Необходимо според него е и въвеждането на адекватен механизъм за определяне на минималната заплата и осигурителните прагове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Не може да бъде ?! Ще си позволя градивна критика към вашият сайт защото ми харесва
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
продълж.на коментар 1 Ще си позволя градивна критика към *** защото ми харесва ,и разбирам ,че може да сте под чехъл ''Медиите имат обществена функция да осигуряват достоверна и общественополезна информация на обществото като цяло... Поради своята роля на посредници в информационния процес, медиите са уязвими на завладяване и подчинение на частни интереси, които могат да ги използват за цели, различни от "общото благо" - http://glasove.com/categories/interviuta/news/za-svobodata-na-slovoto-i-za-slovobludstvotoТоест аз пиша защото нямам шеф който да ме ЦЕНЗУРИРА като съм наясно с записаното в Конституцията за свободата на словото но ме притеснява казаното от Солженицин с нобел по литература, че всички съвременни медии насаждат невежество и агресивност у хората, чиито божествени души се пълнят с клюки, безсмислици и празнословия - http://nobelisti.tripod.com/id10.html Най-важното е казаното от Господ - /Матея 12:36/ ,и медиите трябва да внимават повече
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Ищван Секели, директор на генералната дирекция по икономика в ЕК - ''НЕОБХОДИМО е въвеждането на адекватен механизъм за определяне на минималната заплата и осигурителните прагове'' Ама нали и аз това казвам - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713491132262447въз основа на фактите от графиката в Google за БВП на един зает ,и казаното от проф.д.ик.н.Иван Ангелов - казано просто не може една магазинерка в немска верига от магазини да взима 6 пъти повече от българската в същата верига магазиниИкономистите на МВФ ''увеличаването с 1% при доходите на най-бедните 20% в тези икономики води до 0,38% увеличение на растежа'' - http://***.investor.bg/drugi/338/a/mvf-povishavaneto-na-neravenstvoto-zabavia-ikonomicheskiia-rastej-196827/Тъй като доходите у нас са 50% занижени се смята какъв ще растежа - естествено нещата са по-сложни и чета анализите на БСК - http://***.bia-bg.com/analyses/view/18136/за света https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1723035237974703
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още