Съветът за сигурност на ООН е легитимният орган, който отговаря за справянето с конфликтните ситуации, но се нуждае от реформиране, за да постигне по-голяма ефективност в работата си. Това заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на Четвъртия глобален форум „Изграждане на многополюсен свят“, който се провежда в Баку.
След кризата в Украйна светът сякаш е в състояние на студен мир, посочи още българският държавен глава в своето изказване на форума, съобщават от прессекретариата на Президентството. Международната общност е свидетел на конфронтации и методи, типични за епохата на Студената война, пропаганда, кибератаки и замразени конфликти, допълни още той.
За Плевнелиев многобройните кризи по света са реална заплаха за мира и свободата и застрашават глобалната сигурност както никога досега след края на Втората световна война. Той призова да бъде даден път на дипломацията, а не на противопоставянето при решаването на проблемите.
Българският президент предупреди още, че Европа не може да се съхрани като „остров на стабилността“ в световния океан на нестабилност и ЕС тепърва може да бъде застрашен от нови кризи през 2016 г. – евентуалното напускане на съюза от Великобритания, надигането на националистическа и популистка вълна, продължаването на миграционния натиск.
Европа може да изпадне и в морална криза, която да доведе до отказ от солидарност и да застраши споделените ценности на европейските държави, допълни Плевнелиев.
Държавният глава определи като „оправдани и навременни“ провежданите в момента операции по границите на ЕС и в Средиземно море в подкрепа на хората, чийто живот е застрашен.
„Не по-малко важно обаче е да разграничим хората, които бягат от война, от мигрантите, които просто търсят по-добра икономическа перспектива. Европейските лидери днес разбират, че няма противоречие в това да пазиш добре на границите си и да спазваш човешките права и свободи“, отбеляза също така Росен Плевнелиев.
По думите на държавния глава държавите на Балканите, които са част от миграционните маршрути, формират първата защитна линия на Европа и се нуждаят от стабилност и просперитет, от толерантност и мирно съвместно съжителство между различните религии и малцинства.
„Ние, българите, желаем границите в региона да паднат, а не да бъдат премествани. Провеждаме балансирана и принципна външна политика, стремим се към сътрудничество и приятелство с всички, защото всеки може и трябва да даде своя принос в подкрепа на мира и стабилността“, подчерта държавният глава.
Плевнелиев беше категоричен, че само чрез солидарност, сътрудничество и дипломация могат да бъдат преодолени общите предизвикателства.
преди 8 години хахахубав майтапККП кое е, корейската или китайската? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Така е, батка. И аз съм за ККП да задава наклона. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години 'Българският президент предупреди още, че Европа не може да се съхрани като остров на стабилността в световния океан на нестабилност'?..Това ви е работата, на политиците.Европа да остане просперираща и напредничава, това е целта.Не да се хленчи, че това е невъзможно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Плевнелиев: Съветът за сигурност на ООН има нужда от реформиране "Разбирай в угода на либерасти, толерасти, пееедееер.асти и Фашингтон! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Изграждане на многополюсен свят...ами полюса Вашингтон какво казва по въпроса ?"Европейските лидери днес разбират, че няма противоречие в това да пазиш добре границите си..."Ами до вчера защо оплювахте Орбан бе ...? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години евала плевньо, ти оправи държавата, сега давай съети и на оон отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аааааааааа, зависи в полза на кого.Аз не искам х.о-м-о-с-е-к-с-у-а-л-и-с-т.и, масони или руснаци да обединяват света и да налагат каквото и да било на когото и да било. отговор Сигнализирай за неуместен коментар