Учени от БАН предлагат да се развие производството на индустриален коноп. Растението е Cannabis sativa и психотропното вещество в него е по-ниско от 0,2%, така че няма нищо общо с така наречаната марихуана, заяви пред БНТ проф. Владимир Димитров от Института по органична химия.
Академията подкрепя промените в Закона за контрол по наркотичните вещества, касаещи индустриалния коноп. Предложенията на учените са били представени вчера пред парламентарната земеделска комисия.
Проф. Димитров подчерта, че в никакъв случай не трябва да се смесват понятията индустриален коноп и марихуана. И сега производството на индустриален коноп е легално, но има рестрикции в закона, които може по думите му да бъдат задълбочени.
Индустриалният коноп дава възможности за добавена стойност и печалба, посочи той и допълни, че учените са съгласни да има строг контрол.
Хората не знаят, трябва да се каже кое за какво става и да има винаги контрол. Нашите баби и дядовци в миналото са използвали влакната на конопа, посочи проф. Димитров.
Той изтъкна, че от индустриалния коноп може да се правят лекарства и и хранителни добавки, а интересът от страна на фармацевтичните фирми е голям.
И в момента коноп се отглежда под специален разрешителен режим, каза пред БНТ агроминистърът Десислава Танева. Тя посочи, че за психотропните вещества специалният режим ще остане.
„В ръцете на законодателя е да работим по съвременни закони, които дават възможност индустрията на България да се развива. В същото време трябва да спазваме стриктно законодателството за веществата, които са под контрол“, обясни тя.
Можете да се включите в организирания от Клуб Инвестор дебат „Конкурентно ли е българското земеделие?“ на 15 март 2016 г. в Гранд Хотел София.