Българските граждани очакват конкретни резултати от предприетите реформи в редица сектори, които да възстановят чувството за солидарност в обществото и доверието в държавните институции.
Около тази позиция се обединиха президентът Росен Плевнелиев и съпредседателят на Парламентарната група на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов, които разговаряха днес на "Дондуков" 2.
Срещата се проведе в рамките на Месеца на политическите консултации на държавния глава с парламентарно представените политически сили, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Двамата бяха единодушни, че гарантирането на независимостта и прозрачността в работата на правосъдната система, противодействието на корупцията и повишаването на стандарта на живот в България, са водещите теми за българските граждани.
"Политическата стабилност в страната трябва да бъде съхранена", заяви държавният глава.
Президентът посочи, че парламентарно представените партии е важно да се обединят около приемането на "силно антикорупционно законодателство, което да докаже, че времето на политическите декларациите е отстъпило на действията".
Росен Плевнелиев благодари на политическите сили за постигнатия през 2012 г. консенсус за приемането на пакет от закони, които да регламентират дейността на службите в сектор "Сигурност" и призова за политическа воля и конструктивен диалог и по отношение на реформите в другите сектори.
"Много важно е да използваме постигнатия консенсус за приемане на Целите за развитие на ООН до 2030 г. и да създадем собствена национална програма за развитие с дългосрочен хоризонт", посочи президентът.
Като особено остри проблеми Красимир Каракачанов посочи демографската криза у нас и тенденцията за маргинализация и социално изключване на големи групи от българското общество.
По думите му липсата на адекватен достъп до здравеопазване и образование е фактор както за неспособността на много хора за последваща икономическа и обществена интеграция, така и за нарастване на битовата престъпност. Според съпредседателя на ПГ на Патриотичния фронт са необходими допълнителни мерки за повишаване на сигурността в малките населени места, както и промени в осигурителния модел, които да стимулират преди всичко отговорното родителство в България.
Конфликтите в Близкия Изток и Северна Африка и засиленият миграционен натиск към Европа продължават да генерират риск за сигурността на европейските държави, е посочено на срещата.
Обща е била позицията, че ЕС трябва да засили охраната на външните си граници, както и да разграничава търсещите убежище от военните конфликти от икономическите мигранти. Държавният глава припомни, че България е единствената страна член на ЕС, която спазва напълно изискванията за регистрация на влизащите у нас мигранти и е необходимо това да бъде направено и от останалите европейски държави.
По време на срещата Красимир Каракачанов призова за провеждането на обществен дебат за въвеждане на военно обучение за българските граждани и подчерта, че предстои Патриотичният фронт да внесе в Народното събрание законодателен проект по този въпрос.
Обща беше позицията, че България се нуждае от енергийна диверсификация, която да повиши сигурността в доставките на енергийни ресурси и да осигури пазарни цени на закупувания природен газ.