На 1 март започва кампанията за директни плащания, в която фермерите заявяват обработваните от тях ниви, за да получат евросубсидии. В рамките на кампанията експерти от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) ще проверяват за злоупотреби с евросредства след изкуствено разделяне на стопанствата, съобщи агроминистерството.
Ще се порверяват ферми, които ползват субсидии по схемата за преразпределително плащане, намаленията по СЕПП и схемата за дребни земеделски стопани. Целта е да се избегнат възможностите за изкуствено създаване на условия от страна на земеделските стопани с цел неправомерно получаване на субсидии, допълва се в съобщението на ведомството.
Схемите за кампания 2016 г. остават непроменени. Днес в Държавен вестник са публикувани промени в наредбата за прилагането им.
Според промените междинните култури ще могат да бъдат проверени като засети, налични или като растителни остатъци след заораването в периода от 1 октомври до 1 декември на годината на кандидатстване.
Задължително условие е след 15 април на следващата година тези култури вече да ги няма. Промяната цели опростяване на контрола от страна на фонд "Земеделие" и изготвянето на графици за проверки.
Конкретизира се периодът за издаване на документите за минимални добиви от заявените площи по схемите за обвързано с производството подпомагане за плодове, зеленчуци и зеленчуци оранжерийно производство.
Въведено е и изискването за географско правно основание, както и изискване за притежание на зоотехнически сертификат за животните под селекционен контрол.
Променя се и срокът, в който кандидатите за директни плащания могат да оттеглят заявлението си или част от него.
Можете да се включите в организирания от Клуб Инвестор дебат „Конкурентно ли е българското земеделие?“ на 15 март 2016 г. в Гранд Хотел София.