Въпреки заявките отпреди няколко дни границата между Гърция и Македония е отворена за всички бежанци, съобщи в обедния брифинг в Брюксел говорителят на ЕК Наташа Берто. Скопие планира да ограничи достъпа на имигранти от Афганистан, идващи от Гърция. През страната ще могат да преминават само граждани на Сирия и Ирак, снабдени с необходимите лични документи. Подобно ограничение ще наложи и Австрия.
Затворените граници могат да означават и промяна на маршрута на бежанците – вместо през Македония, Сърбия и Австрия през България, Румъния и Полша, към Европа, но проблемът да се окаже същия, защото България и Румъния не са членове на Шенген.
Подобен сценарий не е изключен, стана ясно от думите на Берто. Тя допълни, че държавите, които потенциално могат да се превърнат в част от маршрута на бежанците, още от октомври 2015 година участват в седмичните дискусии по казуса и при изготвянето на плановете за действие.
На последния съвет на лидерите на ЕС беше договорено да няма затваряне на границите между държавите до 6 март, когато ще има нова извънредна среща на високо ниво, посветена само на миграционния натиск. На нея трябва да присъстват и представители на Турция, от която идват основната част от потоците от бежанци в Европа.
ЕС обеща на Анкара 3 млрд. евро, които да бъдат насочени за справяне с бежанската криза и съответно – намаляване на потоците към Европа. Засега обаче коментарите на европейски чиновници са, че Турция не изпълнява поетите ангажименти и бежанците не намаляват.
Една от страните, които получава сериозни упреци, че не се справя с кризата, е и Гърция. Страната обаче заявява, че изпълнява своите задължения – подобрила е редица дейности, свързани основно с регистрацията на бежанците и изграждането на бежански центрове.
Темата ще бъде повдигната отново през седмицата по време на среща на страните от Западните Балкани в австрийската столица Виена. На нея е поканена и България.
Всичко около бежанската криза можете да следите тук