И военните ще бъдат сред висшите чиновници, проверявани по готвения от вицепремиера Меглена Кунева антикорупционен закон. Предложението за това е лично на премиера Бойко Борисов, съобщи Кунева пред журналисти в МС. Днес по темата е било проведено оперативно заседание при министър-председателя.
„Започваме много активно работа, имаме добра основа - законът, който беше дотук, е с много висока оценка от страна на европейските ни партньори“, коментира вицепремиерът.
Антикорупционният закон, предложен от Кунева миналата година, беше бламиран още на първо четене от парламента. Сред забележките бе и тази за анонимните сигнали, по които ще се извършват проверки, а изразените опасения бяха за политическа атака. Днес Кунева опроверга това и разясни, че законът е много далеч от подобни намеци.
„Сигналите са такива, които имат доказателства и са годни да се продължи по тях и такива, които нямат. Акцентът е върху това какво съдържание предлага сигналът, а не дали е подписан или не. В ЕК имаме абсолютно идентична практика“, коментира тя, като посочи, че акцентът ще е дали сигналът има „начало на достоверност“.
Задължението за деклариране на вещи по наем остава в закона. Освен това още една институция ще бъде част от предлагания единен антикорупционен орган – Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Дотук в него се предвиждаше да се обединят функциите на 3 институции – проверките на Сметната палата, анализите на БОРКОР и дейността на Комисията за конфликт на интереси.
“Целта е, когато се види очевиден конфликт на интереси или друга форма на необяснимо богатство, бързо да се трансформират резултатите от тази проверка и се отиде към отнемане на имущество, когато има доказателства за това“, обясни Кунева.
Според нея законът ще стане още по-силен и ще може да има резултати.
Днес правителството прие предложението на Кунева заместник-министри или други членове на политически кабинети да бъдат натоварени от съответния министър специално с политиката по борба с корупция. Вицепремиерът похвали специално зам.-министъра в МВР Филип Гунев за много добрия секторен план за борба с корупцията.
Избраните координатори ще отговарят за секторните антикорупционни планове във ведомствата и ще бъдат изслушвани в Националния съвет по антикорупционни политики, ръководен от Кунева.
преди 8 години Що трябва да се занимаваме с корупция като лустрацията е много по-просто нещо? отговор Сигнализирай за неуместен коментар