IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Персенски: Очакваме 10% икономии в системата от пръстовия идентификатор

Няма достатъчно аргументи за вота на недоверие, заяви зам.-министърът на здравеопазването

11:11 | 17.02.16 г. 5
Персенски: Очакваме 10% икономии в системата от пръстовия идентификатор

Министерството на здравеопазването очаква 10% икономии от въвеждането на системата на пръстовия идентификатор. Това каза д-р Адам Персенски, зам.-министър на здравеопазването в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

"Не става дума за пръстов отпечатък, а пръстов идентификатор, с който пациентът ще разреши началото на плащането", поясни той. И даде за пример други държави, които са въвели пръстов идентификатор, като Италия, реализирала икономии в системата в размер на 10%.

Идентификаторът няма да има възпиращ характер, нито по някакъв начин ще разкрива идентичността на пациента. Данните не могат да бъдат складирани, снемани и откраднати. Това е начин идентичността да се свърже с ЕГН-то на пациента. Гратисният период за въвеждане на системата е три месеца, като финансовите икономии се "очакват още в първия месец, в първите отчети". 

Няма достатъчно аргументи за вота на недоверие, дебатите по който се провеждат днес в парламента. За пръв път от 15 години реално се случват някакви реформи и това явно плаши някои политически сили, каза д-р Адам Персенски,

От здравното министерство не са съгласни с твърдението на опозицията за наличието на хаос в нормативната уредба. „За пръв път има ясен начин как да бъде проведена реформата и как ресурсът да бъде по-ефективно използван. За пръв път вече има реална политическа воля това да се случи".

По думите му именно наближаващата промяна води до страхове. 

"Нашета цел не е да се ограничи достъпът до медицинска помощ в България, а да се разшири доболничната помощ. За тази година са планирани 560 000 изследвания повече, отколкото през 2015 година. Целта е все по-рядко да се чува "свършиха направленията". Тези допълнителни над 20 млн. лева в бюджета на НЗОК са точно за доболничната помощ"."Няма да се закриват болници, а ще се разшири доболничната помощ", поясни Персенски относно здравната карта.

Според него тя е базирана на реалната обращаемост на хората по региони в търсене на лекарска помощ. Тя ще покаже и нуждата от специалисти по места - в кои райони и в кои специалности имаме недостиг и излишък, каза Персенски. Лимитът, който се определя е около 35 300 легла, а според статистиката през изминалата година са използвани 26 000 легла. Това, което е заложено в Здравната карта, надхвърля с около 9 000 нужните легла. 

На въпроса дали парите в системата на здравеопазването са достатъчни, д-р Персенски каза, че "парите в медицината никога не стигат, защото има нови технологии, нови скъпоструващи лекарства, но парите, които се заделят, са достатъчно, стига да бъдат използвани рационално".

Д-р Персенски коментира и т.нар. "листа на чакащите", реформата в спешната помощ, както и темата с ваксините. 

"Всички ваксини в България отговарят на европейските стандарти, включително и "пентаксим", който е френска ваксина, пакетирана в сертифициран от института "Пастьор" турски завод".

Надяваме се реалните резултати от реформата да видим до края на годината, каза още Персенски.

"Подготвен е и пакет от нормативни промени и се надяваме до края на годината пациентите да имат достъп до електронното си досие и да се работи с електронни направления и рецепти".

Още интервюта вижте в Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:08 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 8 години
Едни изтъкват като проблем липсата на доверие - еми няма доверие , и валутния борд ни пази от самите нас , до там сме я докарали . Другата част искат да отложат събитието за неопределено време с цел да се осуети - видите ли след 2 г щяло карта с чип да има - ами 2 г. икономии по 20 % не са никак малко - всеки инвеститор ще ви го каже че разсъждавате инсуфициентно . Третата група не искат да им нарушават личното пространство - ами като ви снимат с камера в банката не вземат ли копие от идентичността ви - та малко сте закъснели с недоволството предвид огромното одобрение , само се излагате .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 8 години
Залагам на 20 % намаляване на разходите заради въвеждане на пръстовия идентификатор .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 1
slavkovrr
преди 8 години
Какви са тези пръстови отпечатъци?! Я от до година, всички да ни чипират, за по лесна идентификация, който иска зад ухото, или при китката, както си реши !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 1
slavkovrr
преди 8 години
Какви са тези пръстови отпечатъци?! Я от до година, всички да ни чипират, за по лесна идентификация, който иска зад ухото, или при китката, както си реши !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 3
ravnovesie
преди 8 години
Ако МВР събираше пръстови отпечатъци на всички граждани, това щеше да е скандал - но ако е Министерството на здравеопазването никой не вижда проблем. А то е всъщност едно и също. Правителството събира абсолютно неообсновано лични данни на гражданите. Всичките доводи как това било добро са пълна глупост. Имаме пряка намеса на държавата в личния живот на гражданите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още