Мащабът на кризата със сирийските бежанци изисква всеобхватен отговор. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в изказването си на международния форум „Подкрепа за Сирия и региона”. България е силно заинтересована от възможно най-скорошно решение на конфликта в Сирия и стабилизиране на ситуацията, каза премиерът, цитиран от пресцентъра на кабинета.
Донорската конференция, организирана в Лондон от Великобритания, Германия, Кувейт, Норвегия и ООН, събра световните лидери за мобилизиране на допълнителни усилия за подобряване на хуманитарната ситуация в Сирия и съседните й страни.
„Нашият непосредствен принос по отношение на сирийската криза за 2016 г. ще достигне 400 хил. евро, което е само част от общата подкрепа, оказвана от България както във вътрешен план за бежанците на наша територия, така и по линия на различни инструменти на Европейския съюз“, съобщи премиерът.
Той посочи, че българското правителство е взело решение за безвъзмездно предоставяне на 250 хил. евро, от които 100 хил. евро чрез Световната продоволствена програма за изхранване на бежанците и 50 хил. евро чрез УНИЦЕФ за осигуряване на справедлив достъп до образование на децата извън училище в Сирия.
„През тази година страната ни ще направи принос от 100 000 евро към Регионалния доверителен фонд на Европейския съюз за отговор на кризата в Сирия, както и вноски към други инструменти и програми, подпомагащи бежанците и вътрешно разселените лица в Сирия“, допълни министър-председателят.
Борисов изрази солидарността на България със страните, поели основното бреме за осигуряване на подслон, храна и медицинска грижа на бързо нарастващите бежански общности, но отбеляза, че мащабът на кризата изисква всеобхватен отговор.
По думите му поддържането на устойчиви икономически и социални системи в съседните на Сирия страни, които да осигуряват достъп до образование, работа и адекватни условия за живот на бежанците и техните семейства, ще създаде по-добра възможност за задържането им в близост до родината и завръщането им в Сирия, след като политическата ситуация там се промени.
„Сериозните социално-икономически и политически последствия от кризата в Сирия и около нея ни дават основание да преосмислим как подпомагаме държавите от региона. Хуманитарната помощ запазва важното си значение, но дългосрочните нужди на бежанците и вътрешно разселените лица следва да бъдат посрещнати чрез създаване на адекватни икономически възможности, трудова заетост и справедлив достъп на сирийските деца до качествено образование“, каза Борисов.
Той декларира, че България има готовност да участва в нови инициативи за подпомагане на страните от региона, с оглед осигуряване на поминък и подобряване на условията на живот на сирийските бежанци в Ливан и Йордания.
преди 8 години Дълбок, ама дълбок!Изучи се и той като нашите НПО_тчета, а Цв.Цв. върна ли се от закуската? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ами де са САЩа и чаршафите бе...донорска ала бала ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар