Няма да се закриват центрове за психично здраве. Това заяви заместник-министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски пред bTV. По думите му те са връзката между лежащо болния и амбулаторния пациент – те дават възможност болните да се лекуват, без да са изолирани.
За него проблемът е в това, че от 2010 г. насам центровете за психично здраве са започнали да увеличават броя на леглата за лежащо болни. По този начин, от една страна, са нараснали разходите за тях, а от друга, се е достигнало до фрагментация на лечението на психично болните.
Персенски заяви, че в новата методика, която трябва да е готова до края на февруари, ще са отделени повече средства и внимание за диспансерното наблюдение на пациентите.
По думите му първоначално заложената връзка между амбулаторното лечение и постъпването на психиатрично болните в болница – диспансерното наблюдение – е изпуснато.
Министерството на здравеопазването се притеснява, че увеличеният брой на лежащо болните отчасти се дължи на използването им като приюти за болните. По думите на зам.-министъра здравното ведомство няма намерение да спести пари с предложените промени, сумата, отделена за центровете за психично здраве, е същата. Предложените промени са повече средства да се отделят за диспансерното лечение на болните. Те ще бъдат хоспитализирани само ако състоянието им го налага.
За нас е важно лечението им след острия стадий – поддържащото им лечение – т.е. кой ги наблюдава и следи те да си приемат лекарствата и да намалеят острите им пристъпи, посочи Персенски.
Няма да има орязване на средствата - даже парите, които центровете за психично здраве ще получат, са повече тази година в сравнение с миналата, заяви той.