Прокуратурата отхвърли препоръката на Европейската комисия (ЕК) за независим анализ на дейността й. Това става ясно от позицията на държавното обвинение по повод публикувания днес мониторингов доклад на ЕК.
“Дадена е препоръка за „независим анализ на прокуратурата, както е заложено в правителствената стратегия за съдебна реформа, като се държи сметка за вече осъществените мерки“. Одобрената от парламента стратегия предвижда подобен анализ единствено в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. Такъв подход на партньорство на международно експертно ниво се оценява положително от прокуратурата”, посочват от обвинението.
“Всякакви внушения за препоръчана външна експертиза и „двоен мониторинг“ на прокуратурата са некоректни и омаловажават професионалните усилия и достойнство на прокурорите и следователите”, изтъкват от институцията.
Прокуратурата изразява съгласието си с констатацията за бавния напредък на делата за корупция и организираната престъпност. В съобщението се изтъква обаче, че в доклада се посочва, че за успешна работа в тази насока са необходими действия на всички власти - законодателна, изпълнителна и съдебна.
“Ръководството на прокуратурата също е на мнение, че за преодоляване на неблагополучията трябва да се положат допълнителни усилия от всички институции съгласно законовите им правомощия”, пише в съобщението на институцията.
Държавното обвинение приветства и констатацията за необходимост от промени в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, за да се преодолее забавянето на наказателните производства и да се улесни преследването на корупционни престъпления.
От прокуратурата изтъкват като постижение за съдебната реформа, отчетено и в доклада, разделянето на Висшия съдебен съдебен съвет на две колегии и увеличаване правомощията на неговия инспекторат.
“Тези промени, наред с идеите за повишаване отчетността на прокуратурата, децентрализация в структурата й, въвеждане на електронно правосъдие, на ясни правила за кариерно израстване и дисциплинарни стандарти, бяха категорично подкрепени в миналогодишния доклад на ЕК. Комисията препоръча „изпълнение на съдебната стратегия, приета от правителството, както и разработените идеи, предложени от прокуратурата“, подчертава се в позицията.
Като удовлетворяваща се определя и оценката на ЕК за „прагматичния подход, следван от прокуратурата за укрепване на капацитета чрез организационни промени и по-тясно сътрудничество с други компетентни служби“ при създаването на Специализираното звено „Антикорупция“.
Прокуратурата поема ангажимент да проучи дела за корупция и организирана престъпност, по които заради неефективно разследване са постановени осъдителни решения на Европейския съд на правата за човека срещу България.
Държавното обвинение планира да ревизира и цялостната дейност на специализираната прокуратура, съобразно предвиденото в Стратегията за съдебна реформа, както и да допълни анализа си на делата за корупция, оповестен на в средата на 2013 г., включително със случаите на посегателство по отношение на средства на Европейския съюз.
Прокуратурата планира да покани и експерти на ЕК да се включат, за да подпомагат процеса на преодоляване на установени проблеми и призовава констатациите в доклада на Брюксел да не се ползват за персонални нападки и деструктивно институционално разделение.
преди 8 години Много ясно.Един външен анализ и Георги Гергов заедно с Цацаров отиват директно в затвора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тази наша прокуратура - охххххххххххххххх, до кога ли ще ги търпим????? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Наглост, наглост, наглост до базкрай!!!! Цацаров - вън от прокуратурата!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар