IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Депутатите отхвърлиха предложението за 25 дни платен годишен отпуск

Бизнесът ще пострада, твърдят противниците на идеята

13:34 | 22.01.16 г. 7
Депутатите отхвърлиха предложението за 25 дни платен годишен отпуск

Платен отпуск от 25 дни ще е непосилен за работодателите, смятат масово депутатите, които пък според правилника за дейността си си имат почивка от 32 дни годишно.

Предложението отпускът да скочи от 20 на 25 дни беше на независимия народен представител Георги Кадиев, но очаквано искането му не срещна подкрепата на народните представители. 

По време на дебата обаче въпросът опря и до ваканциите на депутатите, след като пръв темата засегна независимият Велизар Енчев. Той се застъпва за намаляване на ваканциите на народните избраници отдавна и дори внесе предложения за промени в правилника в тази посока, но и те не се харесаха на депутатите.

Като стана въпрос за удължаването на отпуските на наетите на трудов договор днес той не пропусна да напомни колко много почивки имат депутатите. Това ядоса Красимир Велчев от ГЕРБ и той обвини Велизар Енчев, че уронва престижа на Народното събрание с думите си.

"Депутатите имат отпуска 32 дни, което е много по-малко от тази на учители и други държавни служители. Освен това те нямат право на неплатен отпуск и техните отпуски са фиксирани със закон", защити ваканциите Велчев. Председателят на парламента Цецка Цачева призова и двамата да не опростяват дебата.

Тя припомни, че работата на депутатите не се фиксира с начало и край на работния ден, както за всички останали на трудов договор.

"Депутатите работят в избирателните си райони и в дните, които са обявени за ваканции. Това, че някои не работят по места с хората, които са ги избрали, не се пренася автоматично на целия парламент", коментира Цачева.

Мотивът на Кадиев да предложи увеличаване на срока за отмора през годината е, че така служителите ще бъдат по-мотивирани, когато са на работа и ще се повиши производителността. Според него мярката цели да се пребори стресът на работното място. Аргументите му обаче не бяха приети от повечето депутати.

Аргументи против предложението представиха лидерът на БСП Михаил Миков и Димитър Байрактаров от ПФ, който смята, че това ще е удар по българската икономиката. Реформаторът Румен Христов предупреди, че предложението за още пет дни платен отпуск „ще убие бизнеса“, който и без това прохожда и е в началото на своето развитие.

След като отхвърли искането на Кадиев, парламентът прие изменение в Кодекса на труда, с което се дава възможност на сдружения на дребния бизнес да кандидатстват за статута на национално представителни. Статутът на национално представителна организация дава възможност за участие в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

С промените се намаляват критериите за представителност на работодателските организации и на синдикатите. Досега от бизнес съюзите се изискваше да обединяват браншови структури или предприятия с поне 100 хил. заети. Сега вече членовете трябва да са поне 1500 и да осигуряват 50 хил. служители или, ако са по-малко, осигурените в тях да са 100 хил. Изискването за броя на синдикалните членове за профсъюзите се намалява от 75 хил. на 50 хил. души.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 0
STRAHO
преди 8 години
Много важно ....били го отхвърлили. Ами да видим как ще си попълнят нужните им кадри. ха ха ха А общаците /***/ , едва ли ще изкарат при тях и година че да се стигне до отпуска. :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
Vesko94
преди 8 години
Между другото аз не бих се чувствал удовлетворен, ако инвестициите у нас са само заради евтината работна ръка и заради възможността за големи печалби за кратък период от време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
Vesko94
преди 8 години
Да, ако считаме себе си за някоя изостанала и пропаднала държава. Тенденцията обаче е все повече страни да предлагат по-широки възможности за баланс между работа и личен живот. И макар страната да е далеч от развитите страни, този баланс трябва да се поддържа. Редица изследвания показват, че повече време за почивка се отразява положително върху продуктивността.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
Jorkata
преди 8 години
Една от основните причични разни компании да идват тук са именно тези малко дни платени отпуски. Това, наред и с ниските заплати, ни прави привлекателни и рентабилни. Ще е тъпо да увеличат дните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
IQ96
преди 8 години
Добре, че не мина тоя проект. Тези 20 РАБОТНИ ДНИ са цял месец. Освен това с големите почивки ( и тази година ще са доколкото си спомням 4х4) не остава време за работа.Не си представям как мина времето покрай Коледа и Нова година, за хора, които са с малко пари! стресирани! и събрани на едно място толкова много време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
Setver
преди 8 години
Няма как да си позволим да се дадат на народа 25 дни платен отпуск, защото това са към 35 календарни дни, което е много за обикновените работници. А и реално те нямат нужда от толкова почивка, от какво ли толкова ще си почиват като нямат пари за околосветски пътешествия например?И да не забравяме, че вървим по пътя на прехода и реформите, работа трябва, с почивки няма да извървим пътя който ни чака. Преход не се прави с почивка а с работа и с още работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
hagan
преди 8 години
добре де като не е 25 защо поне 21 дена него направят-Докога Българинът ще най *** *** в Европа и ще иска или Памела Андерсън или никоя и Пена става
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още