За година не е направено нищо по обявените през 2014 година като опасни язовири, смята депутатът от БСП Лява България Корнелия Нинова. Пред bTV посочи, че 90% от язовирите в страната са опасни, а 78 от стените са в предаварийно състояние.
Депутатът се позова на доклад на Върховната административна прокуратура от ноември 2015 година за състоянието на язовирите в страната. В него е посочено, че сегашното състояние крие потенциален риск за бедствено положение през пролетта след зимното снеготопене.
Докладът е изпратен на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) с 50 препоръки за предприемане на действия, посочи още Нинова. Една от констатациите например е, че речните легла не са изчистени от битови и строителни отпадъци.
Според Нинова отговорността за почистване на реките е на общините, а с новия бюджет са намалени средствата за бедствия и аварии и местните власти нямат средства за почистване на реките.
От Министерството обаче са категорични, че се провежда трайна политика за превенция и басейновите дирекции обследват проводимостта на речните корита. В момента се наблюдава и постепенно понижаване на речните нива, а от Националния институт по метрология и хидрология пък не очакват интензивно снеготопене в близките дни.
Министърът на околната среда Ивелина Василева посочи, че констатациите в доклада, цитиран от Нинова, касаят минал период - началото на 2015 година, а оттогава са взети множество мерки за подобряване на ситуацията.
"Работи се координирано, единно, всички институции следят заедно както за нивата на реките и язовирите, така и за състоянието", каза тя.
За нея "потенциално опасни" язовири са тези, които се намират в близост до населени места или критична инфраструктура и тяхното състояние се следи непрекъснато.
Нинова призна, че проблемът с язовирите е трупан с годините и вина за сегашното състояние не носи само това правителство. Решение на проблема обаче може да има само с прекратяването на незаконната сеч и възстановяване на държавното предприятие "Напоителни системи".