IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Най-големият риск за бизнеса у нас - провал на финансов механизъм или институция

Основни рискове са също дълбока социална нестабилност, ценови шок при енергията, мащабна недоброволна миграция и провал на управлението на държавата

22:33 | 14.01.16 г. 4
Най-големият риск за бизнеса у нас - провал на финансов механизъм или институция

Провал на финансов механизъм или институция, дълбока социална нестабилност, ценови шок при енергията, мащабна недоброволна миграция и провал на управлението на държавата. Това са петте най-големи риска пред правенето на бизнес в България според проучване на Световния икономически форум.

Проучването се базира на прогнози на близо 750 експерти относно очакваната вероятност и влияние на 29 основни глобални риска в 10-годишна перспектива. Рисковете са разделени в пет категории: икономически, екологични, геополитически, обществени и технологични.

Над половината от участниците в проучването (51,3%) са посочили провал на финансов механизъм или институция като най-голям риск за правенето на бизнес у нас. Останалите отговори в топ 5 варират между 30% и 40%.

В топ 10 на рисковете пред бизнес в България попадат още безработицата, срив на критична инфраструктура, държавен крах или криза, неуправляема инфлация и фискални кризи, както и загубата на биоразнообразие и срив на екосистеми.

В глобален план като най-голям риск за бизнеса се сочи безработицата, според 37% от анкетираните. На второ място се изтъква ценови шок при енергията (35,5%), а на трето – фискални кризи (31,3%).

Безработицата се сочи като най-голям риск за бизнеса в над една четвърт от общо 140 държави, включени в проучването, като рискът е най-изразен в два региона – Субсахарска Африка и Близкия изток и Северна Африка. Единственият регион, в която тя не попада в топ 5 на рисковете, е Северна Америка.

Ценови шок при енергията е следващият най-разпространен риск, като той е в топ 5 в 93 икономики. Кибератаките също се сочат като един от петте най-големи риска в 27 страни.

За първи път в годишното проучване на първо място като глобален риск за света през 2016 г. излиза екологичен риск – с най-голямо потенциално влияние през тази година се сочи неуспешно смекчаване на климатичните промени или адаптирането към тях. На второ място са оръжията за масово разрушаване, на трето – водни кризи, на четвърто – мащабна недоброволна миграция, а на пето – ценови шок при енергията.

Още по темата може да гледате във видеото на Световния икономически форум
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
Иван Митев
преди 8 години
Здравей SS-23,все още мнозина са под влияние на коварните вековни заблуди на Джон Лоу и са изненадани от истината.Отразените "минуси" не за знак за невярно представено, а знак за разлика от техни заблуди за водещият фактор за кризи дългов рак.По отношение водещият причинител на актуални дългови кризи са единствено възможни две тези, тази на Джон Лоу и на представяната от мен, че водещият причинител на актуални дългови кризи е регресивното влияние от сгрешена парична система.Тези с минуси по мои публикации реално защитават (дори без да знаят това) заблудите на Джон Лоу от 1716 г..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
Митев, виждаш ли колко минуси са ти нацвъкали белите якички, цял живот нищо НЕ работили и нищо НЕ създали, но грабили с шепи, заради това, че си казал абсолютната истина!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 2
marto76
преди 8 години
Провал на финансов механизъм ли? Имахме такъв провал с пирамидата на Цветан Василев през 2014, но даже и това не стигна на Прокуратурата за да осъди ефективно Цецо Василев!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 7
Иван Митев
преди 8 години
Толкова голямо изследване, а дори не са забелязали наличие на сгрешена парична система, която подсигурява развитие на потенциал за катастрофални кризи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още