Наложително е да се предприемат действия за закриване на интернатите, каза омбудсманът Мая Манолова при представянето на доклад на Националния превантивен механизъм от извършените проверки и оценката на състоянието в социално-педагогическите интернати и възпитателните училища.
Манолова отбеляза, че това е основната констатация от доклада, който обобщава наблюденията в специализираните интернати за настаняване на деца. "Това са документи, които вече са с изтекъл срок. Били са предвидени стъпки към подготовка за закриване на тези институции", заяви Манолова, цитирана от агенция "Фокус".
"Това, което трябва да се направи, е да се актуализират тези документи, направили сме препоръки", отбеляза общественият защитник.
Според Манолова двете водещи институции - Министерство на правосъдието и Министерство на труда и социалната политика, трябва да предприемат мерки за актуализация на документите, приемани в областта на държавната политика за детското правосъдие и пътната карта.
Тя посочи, че е било планирано и финансиране по европейски проекти в размер на 9 млн. евро до 2014 г., но то не се е случило.
По думите й държавата е длъжник на децата от интернатите, тъй като на практика ги е лишила от детството им, вкарвайки ги зад решетки.
"Трябва да бъдат предприети мерки от институциите за корекция и реформа в системата на детското правосъдие", каза още Манолова. Тя посочи, че става дума за около 2 хил. деца, които са настанени в интернати.
"Институцията на омбудсмана може да подсеща и настоява, но не можем да вземе мерки. Институциите трябва да си свършат работата, те трябва да излязат на терен и да видят какво се случва по селата", изтъкна Манолова и допълни, че този проблем е непознат на хиляди млади хора в България.
Една от инициативите, които институцията ще предприеме, е ограмотителна кампания за повишаване на правната култура и социалните права на гражданите.