Информационна система за качеството на атмосферния въздух ще бъде изградена със средства по Оперативна програма „Околна среда 2014 - 2020 г.“, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите.
Системата ще подава данни към Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) и Европейската комисия (ЕК) и ще е част от Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух в реално време.
Чрез информационната система България ще изпълни ангажиментите си към Европейския съюз да осигури информация за нивата на замърсяване на атмосферния въздух. Софтуерът ще дава информация за прогнозните нива на замърсяване, както и за мерките, заложени в общинските програми за качеството на атмосферния въздух и тяхното изпълнение.
Процедурата е с максимална индикативна стойност 700 хил. лв.
Със средствата ще се извърши подготовка на проекта и тръжната документация, ще се изгради системата, ще се изберат площадки за мониторинг. Ще се осигури и необходимата специализирана техника.
Бенефициент е Изпълнителната агенция по околна среда към Министерството на околната среда и водите.
Крайният срок за подаване на проектно предложение е 16 часа на 29 февруари 2016 г.
Проектът може да бъде подаден от кандидата по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН2020).
В последните дни заради мъглите въздухът в редица населени места в България е силно замърсен. В София днес замърсяването на въздуха с фини прахови частици беше близо два пъти над нормата.
Вчера от екоминистерството призоваха домакинствата, които се отопляват на дърва, да горят сухи, а не току-що отсечени дърва, с цел да се намалят отделяните емисии на фини прахови частици.
През лятото Европейската комисия заведе дело срещу България в Съда на ЕС заради трайно високите равнища на прахови частици във въздуха.